HOME


Witaj Mieszkańcu DOGOLANDII


  Poniżej znajdziesz nasze archiwum dotyczącego zdarzeń, 
 które mają być argumentem w walce o to, aby posiadanie psa uregulowane było
 i
egzekwowane w sposób sensowny i zgodny z naszą wiedzą i doświadczeniem.

 Celowo podkreślam słowo "naszą", gdyż tutaj chodzi o poglądy grupy osób, dla 
 których pies jest ważny - czasem bardzo ważny - i jest traktowany jak członek  
 rodziny a nie źródło dochodu, prestiżu czy też "coś" w rodzaju durnego (bo
 czworonożnego) ochroniarza.

 Dane do archiwum zebrane i opracowane zostały głównie przez ReiMar, Werę no
 i przeze mnie czyli Leszka.

 Tutaj wieeeelkie podziękowania dla w/w Bliźniaczek :-), 
 które nie pozwalały mi ochłonąć z pierwotnego entuzjazmu ani na moment
 - pracowało się z Wami fantastycznie! 
 
 Dane pochodzą z następujących źródeł:


 1. Archiwa prasowe
 2. GUS
 3. MSWiA ( poszczególne KR Policji)
 4. Starostwa Powiatowe
 5. Schroniska dla zwierząt

 Zakres tematyczny jest nie do końca jeszcze ustalony - jest przedmiotem dyskusji
 i sporów ;-)  ZAPRASZAMY.


 Poniżej:

 1. Wstępne dane statystyczne *
 2. Archiwum prasowe

 * statystyki proszę nie traktować jeszcze zbyt poważnie - cały czas walczymy ze zjawiskiem tzw. "ciemnej liczby" i wszystko co   
     poniżej podane będzie na razie orientacyjnieStatystyka


 Wg różnych źródeł w przeciętnym powiecie PL notuje się rocznie ok 30 - 40 
 przypadków pogryzienia lub zaatakowania ludzi przez psy, lub inne   
 niebezpieczne zdarzenia z udziałem psów. (Liczby największe podają schroniska  
 a najmniejsze Policja).

 W Polsce jest 308 powiatów tak więc możemy "z grubsza" założyć, że takich 
 udokumentowanych przypadków jest ok. 10 tys   każdego roku - z tendencją
 rosnącą! Ile jest przypadków faktycznych ?  Zakładam, że
 ok. 120 000 *


 Dane dotyczące przypadków znęcania się NAD psami przedstawimy po 
 "wydobyciu" ich z Ministerstwa Sprawiedliwości.


* prosba o ew. pomoc!!! do osoby biegłej w statystyce i metodologii badań - ja po przewertowaniu swoich starych podręczników i notatek z metodologii i statystyki przyjąłem, że przypadków nieujawnionych jest 12 razy więcej a więc łącznie ok. 120 000 

HOME

Archiwum /uwaga - linki nieaktywne/Nr ew. Żródło Opis - streszczenie Rasa Prio-
rytet
Oprac.

1,0,1001631

Gazeta Wyborcza Wrocław nr 14, wydanie wrw (Wrocław) z dnia 18/01/2000 AKTUALNOŚCI, str. 4 [podpis] MARCIN GĄSIOROWSKI

Psie dramaty

Z ŻYCIA WZIĘTE. W schronisku brakuje już miejsca

Wrocławskie schronisko jest przepełnione. Choc miejsca jest na 200 zwierząt, przebywa ich tam 350. Psy sa oddawane z zupelnie blahych powodow - np. pewnej dziewczynce rodzice kazali się pozbyć psa, bo coś w domu pogryzł - dziewczynka gorąco protestowała, ale rodzice pozostali nieugięci.Do schroniska trafiają przeważnie mieszańce w średnim wieku lub psy po wypadku, którymi nikt się nie zajął.

-

*

Reimar

1,0,1023933

Ursynów i okolice nr 0 dodatek do Gazety Stołecznej nr 36, wydanie waw (Warszawa) z dnia 12/02/2000-13/02/2000 , str. 5 [podpis] BLIK

Spacer z przygodami

INTERWENCJE. Tel. 841 05 75 e-mail stoleczna@gazeta.pl

Olbrzymi doberman zaatakował 4,5-letnie dziecko w parku Morskie Oko. Właściciele zwierzęcia świadectwo szczepień pokazali policji dopiero po dwóch dniach. Teraz staną przed kolegium ds. wykroczeń.Pies był bez smyczy i kagańca. Ugryzł dziecko w głowę. Matka chlopca dowiedziała się, że policjanci znają dobrze tego psa i są wobec niego bezradni. Właściciele dobermana nie mają zezwolenia na trzymanie takiego psa, ponieważ jest to pies bez rodowodu a na posiadanie takiego żadne zezwolenie nie jest potrzebne

doberman

**

Reimar

1,0,1050101

Gazeta w Kielcach nr 62, wydanie kik (Kielce) z dnia 14/03/2000 AKTUALNOŚCI, str. 3 [podpis] Iwona Boratyn

Policja uznaje swoją winę

SOBKÓW. Odszkodowanie dla pogryzionej przez psa

Dziewczyna została pogryziona przez policyjnego psa - wracała wieczorem z przystanku autobusowego w Sobkowie i wybrała się drogą koło komisariatu. Gdy minęła budynek policji, zaatakował ją wilczur. Rozszarpał jej lewe udo. Na pomoc kobiecie ruszyli dwaj mieszkańcy, jednemu z nich pies pogryzł ręce. Gdy mężczyźni obezwładniali rozjuszone zwierzę, dziewczynie udało się schronić na pobliskiej posesji. Lekarz założył jej siedem szwów. Oburzeni mieszkańcy skatowali psa, który podobnie jak jego ofiary znalazł się na leczeniu. Prokuratura umorzyła dochodzenie ustalając, iż brak podstaw do postawienia zarzutu, że przewodnik psa nie wykazał należytej staranności, ponieważ wydostanie się zwierzęcia z kojca było spowodowane ukrytą wadą kłódki, o której funkcjonariusz nie mógł wiedzieć. W czasie śledztwa ustalono, że pies już w czasie szkolenia był agresywny, zwłaszcza gdy sam znajdował się w sytuacjach zagrożenia. Poszkodowana odwołała się od tej decyzji, zwracając uwagę, że policja nie tylko nie zabezpieczyła kojca, ale również nie zamknęła ogrodzenia otaczającego komisariat, co ułatwiło psu wyjście na ulice. Ostatecznie policja uznała jej roszczenia i wypłaciła odszkodowanie a przewodnik psa został ukarany dyscyplinarnie.

wilczur

**

Reimar

1,0,1057698

Gazeta Stołeczna nr 69, wydanie waw (Warszawa) z dnia 22/03/2000 , str. 5 [podpis] KAP

Pies spokojny, ale właściciel...

Atak rottweilera

Policjanta i kilku mieszkańców Pragi zaatakował rottweiler. - To spokojny, miły pies - mówi jedna z poszkodowanych. - Ale słuchał poleceń swego pijanego pana. - Staliśmy na podwórku - relacjonuje pan Piotr.- Pijany mężczyzna podszedł pod naszą bramę i poszczuł psem stojącego tam mężczyznę. Kiedy ten uciekł na podwórko, wszedł za nim i spuścił psa ze smyczy. Na komendę "Bierz!" rottweiler rzucił się na ludzi. Wszyscy uciekli. Kto mógł, chował się do samochodu. Pijany metalową smyczą wybijał szyby w autach. Kiedy zrobiło się zbiegowisko, chciał sobie zwyczajnie odejść. Wtedy pojawił się patrol policji. Funkcjonariusz próbował zatrzymać pijanego mężczyznę, pies rzucił się na niego i próbował ugryźć w szyję. Na szczęście udało się go odciągnąć. Mimo obrażeń poszkodowani doceniają inteligencję i posłuszeństwo rottweilera: "Ten pies jest po szkole, powinien pracować w policji", "Był agresywny tylko na komendę", "On nie jest winny, tak został nauczony" - mówili.

rottweiler

**

Reimar

1,0,1060589

Gazeta na Mazowszu nr 71, wydanie plp (Płock) z dnia 24/03/2000 AKTUALNOŚCI, str. 3 [podpis] ANDRZEJ LEMANOWICZ PŁOCK.

Problem Bezpańskich Psów

Pieskie Nieszczęście

Na płockich ulicach coraz częściej można spotkać bezpańskie psy. Problem zwiększa się jak każdej wiosny, kiedy robi się cieplej. Czasami psy bywają niebezpieczne, zwłaszcza że łączą się w grupy. W zeszłym roku płocka straż miejska zanotowała 20 zgłoszeń o pogryzieniu przez psy, przy czym 12 z nich było zwierzętami bezpańskimi. Bezpańskie psy pochodzą nie tylko z miasta. Zarówno strażnicy miejscy, jak i pracownicy schroniska potwierdzają, że wiele z nich zostało do Płocka przywiezionych z okolicznych wsi i porzuconych.

mieszańce

*

Reimar

1,0,1095657

Gazeta Wyborcza nr 105, wydanie waw (Warszawa) z dnia 06/05/2000-07/05/2000 ŚWIAT, str. 7 [podpis] ANNA RUBINOWICZ, BERLIN Niemcy.

Przeciw groźnym psom

Wielki kaganiec

Niemieckie landy chcą zakazać hodowli najbardziej agresywnych psów oraz szkolenia psów do walki. Myślą też o wprowadzeniu egzaminów dla ich właścicieli. Najostrzejsze są przepisy w Bawarii, gdzie aby uzyskać zgodę na hodowanie pitbula, właściciel musi wykazać władzom gminy, po co taki pies jest mu potrzebny. W Monachium żyje zaledwie osiem pitbulów, a ich właściciele płacą aż 1200 marek podatku (za jamnika - 80 marek). W Brandenburgii właściciel musi poddać psa badaniu weterynaryjnemu - chodzi o wykazanie, czy czworonóg nie jest agresywny. Trzeba też ukończyć trzymiesięczny kurs hodowli i tresury takich psów.

szefowie MSW landów i federalny minister Otto Schily zalecili zaostrzenie przepisów na wzór Bawarii i Brandenburgii. Proponują m.in. wprowadzenie egzaminów dla właścicieli oraz sprawdzanie, czy są to osoby zrównoważone psychicznie. Do hodowania psa agresywnego trzeba będzie mieć zezwolenie urzędowe, a gminy powinny pobierać od nich podwyższone podatki. Ministrowie chcą też zabronić hodowania krzyżówek agresywnych ras, tresowania psów do walki. Ponadto urzędnicy mogliby nakazać właścicielom przeprowadzenie sterylizacji niebezpiecznego czworonoga.

-

***

Reimar

1,0,1096047

Gazeta w Częstochowie nr 105, wydanie czc (Częstochowa) z dnia 06/05/2000-07/05/2000 AKTUALNOŚCI, str. 3

Pies zabójca

65-letniego Leszka M. zagryzł rottweiler Bohun. Martwego mężczyznę na jego podwórku przy ul. Piaskowej znalazł brat. M. miał dwa psy tej rasy oraz wilczura. W dzień siedziały w kojcu, nocą biegały po podwórku.

-

**

Reimar

1,0,1121187

Gazeta Wyborcza Wrocław nr 128, wydanie wrw (Wrocław) z dnia 02/06/2000 AKTUALNOŚCI, str. 5 [podpis] MAR

Policja kontra rottweiler

Pies - rottweiler - biega po alei Piastów na wrocławskim Oporowie bez kagańca i smyczy. Jest agresywny, atakuje przechodniów - z taką informacją zadzwonił przedwczoraj w południe na policję mężczyzna, który skrył się przed psem w budce telefonicznej. Pies uciekł z posesji przez uchyloną bramkę.

-

**

Reimar

1,0,1125301

Gazeta na Mazowszu nr 132, wydanie plp (Płock) z dnia 07/06/2000 JEDYNKA, str. 1 [podpis] BEM PŁOCKIE.

Pies zaatakował

Pogryzione dziecko

Ponad godzinę lekarze łatali twarz czterolatka pogryzionego przez psa przed wiejskim sklepikiem w podpłockim Sendeniu. Do nieszczęścia doszło w niedzielę wieczorem. Do sklepu w Sendeniu przyszła babcia z wnuczkiem. Sama weszła do środka, a maluch został na zewnątrz. Niedaleko stał pokaźny wilczur. Nie wiadomo, czy właściciel był blisko zwierzaka i trzymał go na smyczy, czy akurat odszedł gdzieś od psa. Policja nie wyklucza i tego, że wilczur mógł być przywiązany do barierki. Pies nagle nie wiadomo dlaczego zaatakował chłopczyka. Przede wszystkim pokąsał głowę i buzię czterolatka.

wilczur

**

Reimar

1,0,1152334

Gazeta Wyborcza Wrocław nr 158, wydanie wrw (Wrocław) z dnia 08/07/2000-09/07/2000 AKTUALNOŚCI, str. 4 [podpis] ELIZA GŁOWICKA

Pieskie wakacje

Schronisko dla zwierząt przy ul. Skarbowców pęka w szwach

Burą suczkę ktoś przywiązał do drzewa, obok w kartonie były szczeniaki. 20-letniego Pikusia ktoś zostawił na cmentarzu Grabiszyńskim. Młodego pieska po prostu wyrzucono przez okno. Tak przed wakacjami wrocławianie pozbywają się czworonogów. W schronisku dla zwierząt przy ul. Skarbowców jest już 330 psów, kilka dni temu było nawet 350, choć schronisko przewidziano najwyżej na 280. Ludzie pozbywają się głównie kundli - mówi Zofia Białoszewska, dyrektorka schroniska. - Choć ostatnio przywieźli nam spanielkę i pekińczyka. Psy dostajemy zabiedzone, wygłodzone i poranione. Zdarzają się jednak też zadbane, wychuchane, pachnące szamponem, prosto z kanapy. Tak jest co roku - złości się dyrektor Białoszewska. - W czasie wakacji nagle ludzie orientują się, że mają alergię na sierść. Inni tłumaczą się wyjazdami zagranicznymi, przeprowadzką do innego miasta, brakiem pieniędzy. Niektórzy udają, że pies nie jest ich, a oni tylko go znaleźli i przyprowadzili.

-

*

Reimar

1,0,1152469

Gazeta w Bydgoszczy nr 159, wydanie byb (Bydgoszcz) z dnia 10/07/2000 MIASTO, str. 3 [podpis] JB

Psy tylko na smyczy!

APEL PRACOWNIKÓW PARKU

Straż Miejska będzie karała mandatami właścicieli psów, które będą bez smyczy biegały po Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. O tym, że w Parku obowiązuje nakaz prowadzenia psów na smyczy, informują rozstawione w wielu miejscach tablice. Jednak obowiązek ten jest często ignorowany przez właścicieli czworonogów. W ubiegłym tygodniu w uroczysku Zacisze biegający luzem amstaff pogryzł konia.

amstaff

*

Reimar

1,0,1174217

Gazeta w Katowicach nr 182, wydanie kak (Katowice) z dnia 05/08/2000-06/08/2000 , str. 1 [autor fot./rys] ELIZA OLEKSY [podpis] JUDYTA WATOŁA

Pogryzł najmłodszego

Czteroletni Konrad cudem uszedł z życiem. Ale po starciu z psem pozostało mu na ciele 80 ran. Był czwartek wieczór. Korzystając z pogodnego dnia, dzieci bawiły się do późna na dworze. Dochodziła godz. 19, kiedy na podwórku przed blokiem pojawił się pies. Pies latałał puszczony wolno. Biegnąc za piłką przewrócił dziecko. Nagle rzucił się na najmłodszego w grupie - Konrada. Chwycił w zęby nóżkę dziecka i nie chciał puścić. Potem kąsał Konrada jeszcze kilkadziesiąt razy. Dzieci podniosły krzyk. Wszyscy chcieli pomóc, ale tak naprawdę to nikt nie miał odwagi chwycić psa za mordę. Matka rozpaczliwie rzuciła się na psa, by wyrwać mu synka. Pomógł jej sąsiad. W tłumie gapiów, którzy przyglądali się zdarzeniu na Modrzewiowej, znalazł się właściciel psa. Był pijany - miał ponad 2 promile alkoholu we krwi.

amstaff

**

Reimar

1,0,1177965

Gazeta na Pomorzu nr 186, wydanie szs (Szczecin) z dnia 10/08/2000 AKTUALNOŚCI, str. 3 [autor fot./rys] FILIP ĆWIK [podpis] SINA

Strach na Łubinowej

SZCZECIN. Pies znowu zaatakował człowieka

Skrzynki pocztowe na zewnątrz budynków zamiast na klatkach schodowych instaluje szczecińska poczta. Wszystko z obawy przed groźnymi psami. Mimo ostrożności listonoszce nie udało się uniknąć pogryzienia przez rottweilera. Pies wybiegł z mieszkania, kiedy wrzucała listy do skrzynki. Przewrócił ją i pogryzł jej rękę. Właścicielkę, która próbowała odciągnąć go od wołającej o pomoc doręczycielki, zignorował. To już drugi listonosz pogryziony przez tego psa.

rottweiler

**

Reimar

1,0,1180635

Gazeta Bielska nr 189, wydanie kak (Katowice) z dnia 14/08/2000-15/08/2000 AKTUALNOŚCI, str. 5 [autor fot./rys] MARTA BŁAŻEJOWSKA [podpis] MAŁGORZATA GOŚLIŃSKA

Schronisko wyjdzie z dołka

TYCHY. Miasto wreszcie pomyślało o bezpańskich psach

Odkąd zaczęły się wakacje, do schroniska trafiają dwa, trzy psy dziennie. Placówka przygotowana jest na 60, a już gości w niej ponad 250 zwierząt. Niedawno do schroniska wleciała suczka ze szczeniętami. - Ktoś ją nam wrzucił przez płot - mówi Justyna Klimek, pracownica. To jest najprostszy i najczęstszy sposób pozbywania się psich przyjaciół, chociaż przed bramą schroniska są dla nich przygotowane dwie budy. Niektórzy nie krępują się oddać psa, "bo się im znudził", "bo ich na niego nie stać". - Weźcie se go, mówią.

Co zrobić z resztą niechcianych zwierząt w schronisku i z tymi, które na pewno tu jeszcze trafią? - I tak dwukrotnie powiększyliśmy liczbę miejsc dla psów kosztem zaplecza administracyjnego. Sedno sprawy nie tkwi jednak w wielkości schroniska, ale w edukacji mieszkańców, wyczuleniu ich na problem i kompleksowym rozwiązaniu kwestii bezpańskich psów - tłumaczy Henryk Borczyk, wiceprezydent Tychów. Borczyk zwrócił się do Komitetu Pomocy dla Zwierząt z prośbą o stworzenie programu zwalczenia bezdomności psów na terenie Tychów.

- My możemy tylko dać propozycję, jej realizacja należy do miasta - odrzekł Dominik Nawa. Jego zdaniem jedynym sensownym rozwiązaniem jest sterylizacja. - Wysterylizowana suka będzie miała większe szanse na adopcję i nie będzie rodzić następnych bezdomnych psów. Sterylizacja objęłaby 150 suk znajdujących się obecnie w schronisku. - Jeden zabieg kosztuje 140 zł. Udało się nam wynegocjować u weterynarza połowę ceny - cieszy się Nawa. Sterylizowane będą również suki schwytane w mieście. - Każdy pies bez właściciela lub oznakowania jest bezpański. Jeżeli właściciel zgłosi się po niego do schroniska, będzie musiał zapłacić za wykonany już zabieg - ostrzega Nawa.

-

***

Reimar

1,0,1181364

Gazeta w Częstochowie nr 190, wydanie czc (Częstochowa) z dnia 16/08/2000 MIASTO, str. 5 [podpis] MJS

Pogryzł z głodu

PIEŃKI SZCZEPOCKIE. Właściciel odpowie za swoje zwierzę

Przed dwoma tygodniami na wracającego do domu 6-letniego Grzegorza napadł duży pies mieszaniec i dotkliwie go pogryzł - nie był wściekły, przyczyną agresywnego zachowania kundla był prawdopodobnie głód. Właścicielem agresywnego kundla żyje w zaniedbanym domu, otoczonym dziurawym ogrodzeniem, od dawna wymagającym naprawy. Pies jest u niego od wczesnej wiosny. Sąsiedzi twierdzą, że mężczyzna nie karmił zwierzęcia, nie trzymał go też na uwięzi, więc agresywny mieszaniec swobodnie biegał po ulicach i atakował przechodniów.

mieszaniec

**

Reimar

1,0,1184376

Gazeta na Pomorzu nr 193, wydanie szs (Szczecin) z dnia 19/08/2000-20/08/2000 AKTUALNOŚCI, str. 3 [autor fot./rys] FILIP ĆWIK [podpis] JOLANTA KOWALEWSKA, EP

Psy dopiero jesienią

SZCZECIN. Co zrobić z atakującymi zwierzętami"

Pies pogryzł sześcioletnie dziecko. Prowadząca zwierzę po ulicy właścicielka była pijana. Ojciec dziecka bezskutecznie próbował powstrzymać rozzłoszczone zwierzę.

-

**

Reimar

1,0,1187696

Gazeta na Mazowszu nr 197, wydanie plp (Płock) z dnia 24/08/2000 JEDYNKA, str. 1 [podpis] AGNIESZKA CIESIULSKA; NOT. AC Pogryziony przed domem

PŁOCK. Atak bulteriera

67 letniego mężczyznę zaatakował bulterier. Na ławce, a właściwie na poręczy, tuż przed klatką w której mieszkał mężczyzna siedział ok. dwudziestoletni młodzieniec, trzymając nogi tam, gdzie się zazwyczaj siedzi - relacjonuje rzecznik komendanta miejskiego policji Jarosław Brach. - Mężczyzna zwrócił mu uwagę, a ten poczuł się urażony i poszczuł go psem.

bulterier

**

Reimar

1,0,1238352

Gazeta w Opolu nr 238, wydanie opo (Opole) z dnia 11/10/2000 AKTUALNOŚCI, str. 2 [podpis] BOS, MAN

Policja łapie psa

INTERWENCJE. Tel. 454-69-69

Bezpański owczarek niemiecki terroryzował pieszych i rowerzystów.

owczarek niemiecki

*

Reimar

1,0,1257099

Gazeta w Bydgoszczy nr 254, wydanie byb (Bydgoszcz) z dnia 30/10/2000 AKTUALNOŚCI, str. 1 [podpis] MC

Pies pogryzł dziecko

Pies rasy husky pogryzł w Bydgoszczy siedmioletniego chłopca. Dziecko jest w szpitalu, ma na twarzy kilkanaście szwów.

siberian husky

**

Reimar

1,0,1271181

Gazeta w Bydgoszczy nr 267, wydanie byb (Bydgoszcz) z dnia 16/11/2000 TEMATY DNIA, str. 2 [podpis] TADEUSZ KUSOWSKI

Psy będą gryźć

Pies pogryzł 7-letniego chłopca w Bydgoszczy, a kilka dni temu w Brodnicy podobny los spotkał dwie małe dziewczynki.

-

*

Reimar

1,0,1271713

Gazeta w Radomiu nr 267, wydanie rar (Radom) z dnia 16/11/2000 AKTUALNOŚCI, str. 3 [podpis] MGD

"Szczuł, czy nie"

RADOM. Sprawy rottweilera ciąg dalszy

Mąż alkoholik znęcał się nad żoną i dwiema córeczkami, miedzy innymi szczując je psem - rottweilerem. Ten sam pies pogryzł 13-letnią sąsiadkę.

rottweiler

**

Reimar

1,0,1275698

Gazeta w Katowicach nr 271, wydanie int (www.gazeta.pl) z dnia 21/11/2000 katowice/aktual [podpis] mag

Pies pogryzł uczniów

Uczniów pogryzł kundel średniej wielkości. Właściciel psa - emeryt - tłumaczył, że pies mu uciekł.

mieszaniec

*

Reimar

1,0,1276738

Gazeta w Katowicach nr 272, wydanie kak (Katowice) z dnia 22/11/2000 , str. 1 [autor fot./rys] MARTA BŁAŻEJOWSKA [podpis] ANGELIKA SWOBODA, MAG

Wyrósł jak spod ziemi

Wczoraj do szkoły w Murckach wtargnęły trzy psy i pogryzły troje dzieci. Od kilku lat watahy psów krążą w okolicach szkoły. Już czwarty raz w ciągu ostatnich dwóch lat szkolnych dzieci zostały pogryzione. Niektóre psy mają obroże, więc nie są bezpańskie. Psy przybiegają do szkoły z pobliskich domów. Zrywają się z łańcuchów albo szukają jedzenia, bo właściciel je wyrzucił.

mieszańce

**

Reimar

1,0,1320887

Gazeta na Mazowszu nr 13, wydanie plp (Płock) z dnia 16/01/2001 - 16/01/2001AKTUALNOŚCI, str. 3 [podpis] MAREK SZYPERSKI; NOT. MSZ

Zagryziony przez psy

Tragedia w Troskach

Ciało około 50-letniego mężczyzny ze wsi Troski w powiecie płońskim znaleziono wczoraj rano. Prawdopodobnie zagryzły go wałęsające się psy. To nie pierwszy tego typu wypadek.

-

**

Reimar

1,0,1361712

Gazeta Wielkopolska nr 49, wydanie pop (Poznań) z dnia 27/02/2001 - 27/02/2001POZNAŃ, str. 4 [autor fot./rys] BEATA ZIEMOWSKA [podpis] SZYM

Postrach ulicy Pięknej

Groźny pies terroryzuje przechodniów na Ogrodach

Czworo licealistów idących ulicą zaatakował groźny pies, owczarek kaukaski. Zwierzę biegało swobodnie po ulicy. Uczeń II klasy został pogryziony. Na policję wpłynęło już kilka skarg na tego psa.

owczarek kaukaski

**

Reimar

1,0,1394279

Gazeta Wielkopolska nr 79, wydanie pop (Poznań) z dnia 03/04/2001 - 03/04/2001POZNAŃ, str. 5 [podpis] MIKI

Pistolet bez smyczy

Jedno z osiedli zastraszają grupki młodzieży z groźnymi psami bojowymi. Kilku mieszkańców zaatakowały dwa takie psy bez kagańców.

-

**

Reimar

1,0,1399429

Gazeta w Białymstoku nr 85, wydanie bib (Białystok) z dnia 10/04/2001 - 10/04/2001, str. 3 [podpis] KAYA

Pies pogryzł nastolatkę

Pitbulterier zaatakował 15-letnią dziewczynę, kiedy ta próbowała ochronić przed nim swojego małego pieska. Dziewczyna prowadziła swojego psa na smyczy. Nagle zauważyła biegnącego w jej kierunku dużego ciemnobrązowego pitbulteriera. Pomyślała, że chce zaatakować jej pieska, więc wzięła go na ręce i odwróciła się plecami do nadbiegającego psa. Ten próbował wskoczyć jej na plecy i złapać za włosy. Osunął się jednak, a kiedy dziewczyna zasłoniła się ręką, pitbulterier chwycił za nią i zaczął gryźć.

pitbulterier

**

Reimar

1,0,1427255

Gazeta w Katowicach nr 112, wydanie kak (Katowice) z dnia 15/05/2001 - 15/05/2001AKTUALNOŚCI, str. 4 [podpis] MARCIN PIETRASZEWSKI

Precedens z psem w tle

MYSŁOWICE. Do więzienia za zabicie zwierzaka

Trzech mężczyzn piło alkohol na terenie jednego z ogrógków działkowych, jeden z nich przyprowadził ze sobą 10-miesięcznego dobermana. Kiedy ocknął się rano, zauważył, że nie ma nie tylko jego kompanów, ale również i psa Jak się okazało, koledzy zabrali go ze sobą i prowadzili w stronę centrum miasta. Przez całą drogę zwierzę było bite i kopane. Mężczyźni wprowadzili dobermana do położonego w pobliżu targowiska dziesięciopiętrowego wieżowca, najwyższego budynku w mieście. Windą wwieźli go na dach i zaczęli "zabawę". Ciągnęli go za obrożę i kopali. Przestraszony pies nie chciał się ruszyć z miejsca. Był tak sparaliżowany ze strachu, że nawet się nie bronił. W końcu razem z kompanem przeciągnęli dobermana na skraj dachu, a potem zrzucili. Z uśmiechem na twarzy patrzyli, jak zwierzę spada.

-

**

Reimar

1,0,1468400

Gazeta Wyborcza Olsztyn nr 151, wydanie olo (Olsztyn) z dnia 30/06/2001 - 01/07/2001, str. 1 [podpis] KOL

Pies pogryzł dziecko

Dziesięcioletnia dziewczynka została dotkliwie pogryziona przez psa. Dziecko zostało zaatakowane przez psa swojej 15-letniej koleżanki. Obie dziewczynki spotkały się na spacerze z psami bez smyczy i kagańców. Zwierzęta rzuciły się na siebie. Podczas próby ich rozdzielenia duży kundel ugryzł kilkakrotnie dziesięciolatkę w nogę.

-

**

Reimar

1,0,1493151

Gazeta Wyborcza Olsztyn nr 175, wydanie olo (Olsztyn) z dnia 28/07/2001 - 29/07/2001AKTUALNOŚCI, str. 3 [podpis] KOL

Pogryziona przez psa

ŻYCIE KOBIECIE URATOWAŁA NATYCHMIASTOWA OPERACJA

Kobieta została zaatakowana przez owczarka niemieckiego, gdy rowerem wracała do domu. Pies bez kagańca biegał po lesie. Rozwścieczone zwierzę odciągnęli dopiero turyści.

owczarek niemiecki

**

Reimar

1,0,1509839

Gazeta w Opolu nr 191, wydanie opo (Opole) z dnia 17/08/2001 - 17/08/2001AKTUALNOŚCI, str. 4 [autor fot./rys] SŁAWOMIR MIELNIK [podpis] MAN, ART

Spacer bez kagańca

OPOLE. Skargi na niebezpieczne czworonogi

Policja zanotowała 22 przypadki pogryzienia przez psy, spowodowane przez niewłaściwe trzymanie zwierząt przez właścicieli - wyprowadzanie bez smyczy i kagańca.

-

**

Reimar

1,0,155387

Gazeta Wyborcza nr 135, wydanie waw (Warszawa) z dnia 13/06/1994 - 13/06/1994, str. 13 [podpis] (waj)

Rozwiązanie-sterylizacja"

- Pora żebyśmy przestali chować głowy w piasek. Psów i kotów jest w Polsce znacznie więcej niż dobrych ludzi, którzy chcieliby się nimi zająć. Pierwszą rzeczą za jaką musimy się zabrać powinna być sterylizacja - twierdzi Maciej Onyszkiewicz, lekarz weterynarii Pogotowia dla zwierząt Fundacji "Animals".

Paradoks polega na tym, że taki pomysł wywoła z pewnością święte oburzenie wśród miłośników zwierząt. Nie dostrzegają oni i nie chcą dostrzegać, ile psów i kotów jest wyrzucanych przez ludzi, ginie pod kołami, umiera z głodu. Przydałyby się w każdym województwie centra sterylizacyjne, w których dokonywano by zabiegów za darmo - wyjaśnia doktur Onyszkiewicz. - Mogłyby być finansowane przez urzędy miejskie lub wojewódzkie, ale to opłacałoby im się, bo teraz muszą płacić na przepełnione schroniska.

W Polsce sterylizacja bezdomnych zwierząt jest konieczna na szeroką skalę, ale nawet w Fundacji "Animals" mówi się o tym po cichu. Obrońcy zwierząt twierdzą wręcz, że "jest to niehumanitarne".

- Co jest bardziej niehumanitarne: zgoda na wygłodzone, umierające na mrozie psy, usypianie niepożądanych kociąt lub szczeniąt czy sterylizacja? - pyta dr Onyszkiewicz.

-

***

Reimar

1,0,1575210

Gazeta w Bydgoszczy nr 255, wydanie byb (Bydgoszcz) z dnia 31/10/2001 - 01/11/2001, str. 2 [podpis] NOT. MC

Psy pod obserwacją

Rozmowa z weterynarzem

Dwa blisko czterdziestokilogramowe mieszańce podobne do rottweilera i sznaucera olbrzyma zagryzły na śmierć swoją 79-letnią właścicielkę. Zaatakowanie jednego z właścicieli mogło mieć różne przyczyny. Przede wszystkim psy trafiły do domu państwa Ż. już jako dorosłe zwierzęta. Były trzymane na uwięzi, w klatce. Nie miały okazji się wybiegać. Na dodatek nie wiadomo, jak były traktowane przez poprzedniego właściciela.

mix rottweilera/

sznaucer

**

Reimar

1,0,1778283

Gazeta Wyborcza Wrocław nr 133, wydanie wrw (Wrocław) z dnia 10/06/2002 MIASTO, str. 4 [podpis] FIM

POLICJANT zaatakowany przez psa

Poobgryzał władzę

Pijany chłopak poszczuł swoim bullterierem policjanta, który chciał go wylegitymować.

bullterier

**

Reimar

1,0,1812910

Gazeta Wyborcza Olsztyn nr 158, wydanie olo (Olsztyn) z dnia 09/07/2002 WYDARZENIA, str. 4 [podpis] KRZYSZTOF OLSZEWSKI

Z POLICJI. Napad na funkcjonariuszy koło Ełku

Pogryzł policjanta

Policjant interweniujący w jednym z domów w Baranowie k. Ełku został dotkliwie pogryziony przez psa. Policjanci interweniowali w domu, gdzie pozostawało bez opieki 1,5-roczne dziecko, gdyż rodzice byli pijani. Kiedy weszli do domu, matka dziecka była bardzo agresywna, probowała ich wyrzucić, po czym poszczuła policjantów psem - bernardynem, który mocno poranił jednemu z funkcjonariuszy ręce.

bernardyn

**

Reimar

1,0,1816056

Gazeta w Kielcach nr 165, wydanie kik (Kielce) z dnia 17/07/2002 MIASTO, str. 3 [autor fot./rys] PAWEŁ MAŁECKI [podpis] DAGMARA CIEŚLAK

Nasze interwencje. Tel. 34 44 459

Pieski żywot

Na balkonie utknął pies. Wył i skomlał, bo nie mógl się wydostać. Właściciela nie było w domu, a upał wykończał zwierzę. Po podwórku biegało jeszcze dwanaście jego towarzyszy niedoli. Wszystkie wychudzone, rozdrażnione i agresywne, przeraźliwie ujadały przy bramie wejściowej. Według okolicznych mieszkańców psy są groźne, a interwencje u właściciela nie pomagają. W tym domu mieszka starszy mężczyzna, nie sposób się z nim dogadać. W sprawie psów próbowali interweniować na policji. Bez skutku.

-

*

Reimar

1,0,1828803

Gazeta Wyborcza Wrocław nr 174, wydanie wrw (Wrocław) z dnia 27/07/2002-28/07/2002 WYDARZENIA, str. 3 [podpis] KG

Tragedia w centrum Wrocławia

Pies pogryzł dziecko

Siedmioletnią dziewczynkę dotkliwie pogryzł wilczur. Dziecko bawiło się w piaskownicy na podwórku. Właścicielka psa wyprowadziła go na spacer bez kagańca. Dziewczynka chciała go pogłaskać. Ten jednak rzucił się na nią.

wilczur

**

Reimar

1,0,1846063

Gazeta Wyborcza Olsztyn nr 180, wydanie olo (Olsztyn) z dnia 03/08/2002-04/08/2002 WYDARZENIA, str. 3 [autor fot./rys] TOMASZ WASZCZUK [podpis] KRZYSZTOF OLSZEWSKI, WALDEMAR KOSMALSKI, NOT. KOL

Olsztyn. Mieszkańcy Likus proszą o pomoc policję

Psi terror na osiedlu

Od ponad roku pies jednego z mieszkańców jest postrachem osiedla. Doszło tam już do kilku pogryzień, w tym do pogryzień dzieci. W ciągu ostatnich miesięcy zwierzę wielokrotnie atakowało mieszkańców pokąsało inne psy. Przed dwoma dniami dotkliwie pogryzło psa rasy West Highland White Terier. Kilka miesięcy temu Masza pogryzła 15-letniego chłopca, który szedł do szkoły. Zaatakowała również kilkuletnie dziecko, które wraz z matką szło do sklepu. Z informacji policji wynika, że pies pozostaje bez nadzoru, więc to z powodu niedbalstwa właścicieli dochodzi do pogryzień.

-

**

Reimar

1,0,1897170

Gazeta Wielkopolska nr 260, wydanie pop (Poznań) z dnia 07/11/2002 JEDYNKA, str. 1 [podpis] ANNA ORŁOWSKA, JS

GNIEZNO. Trzylatek został pogryziony przez psa

Pies znów pogryzł

Trzyletni Mikołaj został dotkliwie pogryziony przez psa swojego dziadka. Chłopiec ma zmasakrowaną twarz. Mieszaniec podobny do stafforda, zaatakował malca na podwórku, przed domem dziadka. Kiedy zwierzę rzuciło się na Mikołaja, chłopiec był akurat sam. Dziadek właśnie wszedł na moment do domu po kurtkę. Chłopiec ma strasznie poranioną głowę, szczególnie twarz, oderwany nos, uszkodzone kości.

W podgdyńskiej Redzie trzy rottweilery zagryzły siedmioletnią dziewczynkę. Dziecko zmarło z upływu krwi.

mix stafforda/

rottweiler

**

Reimar

1,0,1908848

Gazeta Wyborcza Olsztyn nr 264, wydanie olo (Olsztyn) z dnia 13/11/2002 JEDYNKA, str. 1 [podpis] KOL

Policjanci kontrolują posesje

Uwaga! Zły pies

W Nowym Grodzicznie bezpański pies zaatakował 15-letnią Kamilę. Dziewczynka ma pokąsane nogi. W Bratianie należący do jednego z miejscowych gospodarzy pies pogryzł 11-letnią Renatę. Dziecko ma założone szwy na policzku. Zdaniem policji pies nie był odpowiednio pilnowany, biegał przed obejściem bez smyczy.

-

**

Reimar

1,0,1917499

Gazeta w Opolu nr 270, wydanie opo (Opole) z dnia 20/11/2002 WYDARZENIA, str. 3 [podpis] MACIEJ T. NOWAK, MAN

POLICJA poszukuje właściciela groźnego psa

Pitbul zaatakował nagle

Agresywny pies rzucił się na mężczyznę. Mężczyzna rozmawiał ze znajomym, gdy niespodziewanie rzucił się na niego biegający w pobliżu pitbulterier. Poszarpał mu kurtkę i ranił rękę. Nie wiadomo, kto jest właścicielem zwierzęcia.

pitbulterier

**

Reimar

1,0,1984374

Gazeta w Opolu nr 23, wydanie opo (Opole) z dnia 28/01/2003 JEDYNKA, str. 1 [podpis] IWONA TUTAKOWSKA

STRZELCE OPOLSKIE. Znów pies rzucił się na ludzi

Pogryzł dwie rowerzystki

Dwa owczarki niemieckie na terenie składowiska opału pogryzły złodzieja próbującego skraść węgiel. Z niewyjaśnionych przyczyn jeden z psów pilnujących składu rzucił się również na dwie rowerzystki, jadące poza terenem składowiska. Nie wiadomo, jak zwierzę wydostało się poza ogrodzenie

owczarek niemiecki

*

Reimar

1,0,2025332

Gazeta w Opolu nr 61, wydanie opo (Opole) z dnia 13/03/2003 JEDYNKA, str. 1 [podpis] MACIEJ T. NOWAK, MAŁGORZATA WILKOSZ-ŚLIWA, NOT. MAN

Z PROKURATURY. Precedensowy akt oskarżenia

Pies: narzędzie niebezpieczne

25-letni mężczyzna wraz z kolegą zaczepili nastoletniego chłopca. Mężczyzna poszczuł ofiarę swym psem rasy pitbulterier. Zwierzę rzuciło się na chłopaka i ugryzło go w lewe przedramię, a właściciel czworonoga uderzył chłopca w twarz. Następnie sprawcy przeszukali jego ubranie i zabrali mu 80 zł.

pitbulterier

**

Reimar

1,0,2074308

Gazeta na Pomorzu nr 99, wydanie szs (Szczecin) z dnia 28/04/2003 WYDARZENIA, str. 3 [podpis] MPR

Pies zaatakował dziecko

Owczarek niemiecki pogryzł dwuletniego chłopca. Dziecko ma rany kąsane twarzy, szyi i pleców. Dwuletnim Patrykiem opiekowała się babcia. Nie zauważyła, że chłopiec wszedł na teren posesji sąsiadów, właścicieli owczarka niemieckiego. Pies był uwiązany na łańcuchu. Kiedy Patryk podszedł do niego, zwierzę zaatakowało go i pogryzło.

owczarek niemiecki

**

Reimar

1,0,2082325

Gazeta Wyborcza Olsztyn nr 109, wydanie olo (Olsztyn) z dnia 12/05/2003 WYDARZENIA, str. 4 [podpis] PEPE

Zwierzę było wściekłe"

Wyrok na psa

Owczarek niemiecki zaatakował swoją właścicielkę. do zdarzenia doszło w sobotę po południu. Kobieta próbowała ponownie przywiązać do budy psa, którego przed godziną spuściła z łańcucha "żeby się wybiegał". Pies stał się agresywny - zaatakował właścicielkę - w wyniku pogryzienia straciła kciuk. Lekarz nie mógł udzielić rannej pomocy, bo pies nie wpuszczał nikogo na podwórko. Zwierzaka odgonili dopiero policjanci.

owczarek niemiecki

**

Reimar

1,0,2151026

Gazeta na Mazowszu nr 171, wydanie plp (Płock) z dnia 24/07/2003 WYDARZENIA, str. 3 [podpis] MSZ

PSY atakują rowerzystów

Sfory wypadają z opłotków

Wybiegające znienacka zza wiejskich opłotków psy to postrach amatorów rowerowych wycieczek. Psy są swobodnie puszczane przez właścicieli.

-

*

Reimar

1,0,2164911

Gazeta w Rzeszowie nr 185, wydanie rzr (Rzeszów) z dnia 09/08/2003-10/08/2003 WYDARZENIA, str. 3 [podpis] DW

Pies zaatakował dziecko

Pięcioletnia Beatka bawiła się na podwórku, a pies był przywiązany przy stodole. Dziecko podeszło do zwierzaka, wtedy doberman ją przewrócił i zaczął kąsać po głowie. Na szczęście zauważył to sąsiad, który odepchnął psa od dziecka. Według rodziców Beatka często bawiła się z psem - wcześniej nie był agresywny.

doberman

**

Reimar

1,0,2174640

Gazeta Zachodnia nr 195, wydanie ziz (Zielona Góra) z dnia 22/08/2003 OD DRUGIEJ STRONY, str. 2 [podpis] ARTUR BRYKNER

Pies to odpowiedzialność

Owczarek niemiecki pogryzł dziecko, pitbull sterroryzował całą ulicę. W obu przypadkach winę ponoszą właściciele, którzy wyprowadzali psy bez smyczy i kagańca.

owczarek niemiecki/

pitbull

*

Reimar

1,0,221182

Gazeta Wyborcza nr 172, wydanie waw (Warszawa) z dnia 25/07/1996 - 25/07/1996JEDYNKA, str. 1 [podpis] Dariusz Ryń, Kielce

Kraj

Pies zagryzł dziecko

Ośmioletni chłopiec został zagryziony przez psa. Olbrzymi "podwórzowy" mieszaniec przypominający wilczura, zazwyczaj uwiązany na łańcuchu tego dnia został dla zabawy spuszczony przez dzieci. Dzieci, przebywające na wakacjach u właściciela psa, poszły nad San i zabrały zwierzę ze sobą. Pies jednak uciekł im i rzucił się na jadącego rowerkiem 8-letniego Pawełka. Mieszkańcowi pobliskiego domu, zaalarmowanemu przez dzieci, udało się odgonić agresywne zwierzę, ale było już za późno - ciężko poraniony chłopiec zmarł w ramionach matki.

mieszaniec

**

Reimar

1,0,222270

Gazeta Wyborcza nr 184, wydanie 1 z dnia 08/08/1996 - 08/08/1996KRAJ, str. 4 [podpis] koj

Znów pies zaatakował dziecko

Pilnujcie swoich czworonogów

Grupka dzieci spacerowała ulicą, gdy z podwórza jednego z domostw wyskoczyły dwa psy: wilczur i mieszaniec i zaatakowały dzieci. Kundel dotkliwie pogryzł Agnieszkę, reszta dzieci zdołała uciec. Psy odegnali dorośli. Właścicielka psów nie poczuwa się do winy; twierdzi, że ma prawo wypuszczać psy bez smyczy.

mieszaniec/

wilczur

**

Reimar

1,0,2327102

GW Szczecin nr 21, wydanie szs (Szczecin) z dnia 26/01/2004 JEDYNKA, str. 1 [autor fot./rys] SEBASTIAN WOŁOSZ [podpis] JOLANTA KOWALEWSKA, ANDRZEJ GAŃSKI, DIANA GARSZTKA, NOT. KOV

Pogryziony przez psa

Pokazał, kto tu rządzi

W centrum miasta mieszaniec rottweilera i amstaffa szarpał mężczyznę. Przechodnie bali się interweniować. Pies nie reagował na krzyki. Dwuletniego Aresa - mieszańca rottweilera i amstaffa - wyprowadził na spacer 50-letni mężczyzna. Nie był on właścicielem zwierzęcia, wyświadczył choremu koledze przysługę. Pies wyprowadzony został w kagańcu, na smyczy i kolczatce. Ares chciał rzucić się na innego psa - ściągnął za luźno założony kaganiec, a ponieważ mężczyzna trzymał go na smyczy, Ares rzucił się na niego. Zdarzało się, że pies był wyprowadzany na spacer przez 11-letnie dziecko. Po przykrym incydencie właściciel nie chce już mieć Aresa.Pies nie był nigdy układany, więc choremu mężczyznie trudno jest sobie z nim poradzić.

mix rottweilera i amstaffa

**

Reimar

1,0,2331699

GW Poznań nr 38, wydanie pop (Poznań) z dnia 14/02/2004-15/02/2004 MIASTO, str. 4 [podpis] VIS

NASZA INTERWENCJA, TEL. 852 51 12

O psie, sąsiadach i straży

Pieska sprawa

Groźnegy pies puszczany jest luzem i bez kagańca, a straż miejska nie umie albo nie chce niczego z tym zrobić. Problem jest poważny, bo ten biegający bez kagańca pies to stafford. Właścicielka co prawda wyprowadza go na smyczy, ale jej syn puszcza go luzem nawet na placu zabaw dla dzieci.

stafford

**

Reimar

1,0,2335130

GW Lublin nr 41, wydanie lul (Lublin) z dnia 18/02/2004 MIASTO, str. 3 [podpis] GRZEGORZ PRACZYK

Świdnik. Pies zaatakował 16-letnią dziewczynę

Pokąsana przez shar-pei

Szesnastolatka przyszła w odwiedziny do swojej trzynastoletniej koleżanki. Dziewczynki bawiły się z psem rasy shar-pei. Szesnastolatka chciała się przytulić do psa. W tym momencie pies zaatakował ją, gryząc twarz i przedramię.

shar-pei

*

Reimar

1,0,235618

Gazeta Wyborcza nr 7, wydanie waw (Warszawa) z dnia 09/01/1997 - 09/01/1997KRAJ, str. 3 [podpis] Hubert Woźniak, Płock

Psy chciały zjeść dziecko

Z odgryzionymi dłońmi, pokąsanymi nogami i plecami trafił szpitala 11-letni Marcin, którego zaatakowały dwa pozbawione opieki psy. Dwa duże wilczury - suka i pies - zaatakowały chłopca, gdy przechodził obok domku letniskowego. Marcinowi amputowano dłoń i nogę. Wszystko wskazuje na to, że lekarzom nie uda się uratować także drugiej dłoni. Właściciel domku trzymał psy, by pilnowały działki. Prawdopodobnie właściciel nieregularnie karmił zdziczałe zwierzęta.

wilczur

**

Reimar

1,0,235880

Gazeta Wyborcza nr 9, wydanie waw (Warszawa) z dnia 11/01/1997 - 12/01/1997KRAJ, str. 5 [autor fot./rys] Fot. Ze zbiorów rodzinnych [podpis] Anna Ferens, Płock; Wołk; Adam Wajrak

Wygłodzone psy zmasakrowały chłopca wracającego ze szkoły

Tragedia w szczerym polu

11-letniego Marcina pogryzły dwa wilczury. Wlokły po go polu, na całym ciele miał ślady kłów, a całą prawą rękę ogryzioną do kości. Prawą rękę trzeba było amputować. Psy mieszkały na opuszczonej, zrujnowanej posesji, ogrodzonej nieszczelną siatką, Właściciele to starsi ludzie, przyjeżdzają do psów raz w tygodniu. Psy były wiecznie głodne, przez to znerwicowane i atakowały ludzi. Zaatakowały nie pierwszy raz, ale na wszystkie skargi ich właściciel odpowiadał opryskliwie. Wiecznie głodne psy pożerały kury, gęsi, pustoszyły podwórka.

* maj '94 - 5-letni Patryk z woj. szczecińskiego umiera pogryziony przez wilczura własnych rodziców;

* czerwiec '94 - owczarek niemiecki wyszarpał 7-letniemu Bartkowi z Rzeszowa policzek;

* grudzień '94 - w Lubartowie umiera 65-latek zagryziony przez dwa wilczury. 11-letnia Małgosia z Grudziądza zaatakowana przez psa zostaje trwale oszpecona na twarzy;

* czerwiec '95 - owczarek kaukaski pogryzł w Łodzi cztery osoby;

* luty '96 - pogryziony zostaje 12-letni Rafał z Bydgoskiego. Ma rany szarpane nóg, brzucha, pleców, głowy;

* lipiec '96 - w Stalowej Woli umiera 8-letni chłopiec zagryziony przez wilczura.

To nie jest tak, że są jakieś rasy mniej lub bardziej okrutne. Nawet z kanapowego jamnika człowiek może zrobić agresywne monstrum. To nie jest tak, że to psy są potworami. To ludzie, głodząc je, katując, trzymając w zamknięciu robią z nich okrutne bestie. Marcina pogryzły psy. Psy, które mogły być czułymi, przyjacielskimi istotami. W złych, niewprawnych rękach stały się narzędziem zbrodni. Marcina skrzywdził człowiek, a nie pies.

wilczur

***

Reimar

1,0,237925

Gazeta Wyborcza nr 29, wydanie 1 z dnia 04/02/1997 - 04/02/1997KRAJ, str. 4 [podpis] Tadeusz Pirsiak, Częstochowa

Policjant zastrzelił psa W obronie zaatakowanego dziecka

Policjant zastrzelił wilczura atakującego 12-letniego chłopca. Wracając ze służby na środku drogi zauważył, jak wilczur rzuca się na małego chłopca. Pies przewrócił dziecko i ciągnął je za nogę. Policjant strzelił w powietrze ale zwierzę nie uciekło i ciągle było agresywne. Zdecydował się więc strzelić do psa.

wilczur

**

Reimar

1,0,251373

Gazeta Wyborcza nr 156, wydanie waw (Warszawa) z dnia 07/07/1997 - 07/07/1997REPORTAŻ, str. 20 [autor fot./rys] Rys. Hanna Pyrzyńska [podpis] CEZARY ŁAZAREWICZ; współpraca Kamila Sypniewska

Piesek był spokojny

Z niewiadomych przyczyn rottweiler zagryzł 16-letnią dziewczynkę, córkę właścicieli, która została sama w domu z psem. Istnieją podejrzenia, iż pies był bity i zamykany na całe dnie w ciemnej łazience.

rottweiler

**

Reimar

1,0,397306

Gazeta Stołeczna nr 129, wydanie waw (Warszawa) z dnia 03/06/1998 - 03/06/1998AKTUALNOŚCI, str. 4 [podpis] mp

Pogryzione dziecko

Owczarek niemiecki dotkliwie pogryzł 13-letniego Marcina. Pies, który mocno pokaleczył ręce i nogi chłopca, wybiegł nagle z bramy zakładu renowacji mebli. Właściciele zakładu twierdzą, że to bezdomny owczarek, który wałęsał się po okolicy.

owczarek niemiecki

**

Reimar

1,0,4008658

GW Szczecin nr 68, wydanie szs (Szczecin) z dnia 20/03/2004-21/03/2004 OD DRUGIEJ STRONY, str. 2 [podpis] WYBRAŁ PS

GAZETA.PL FORUM_SZCZECIN Policjant zastrzelił psa

Owczarek niemiecki pogryzł dwóch przechodniów i policjanta. Pies został zastrzelony. Na spacer bez kagańca i smyczy wyprowadziła go pijana 69-letnia kobieta.

owczarek niemiecki

**

Reimar

1,0,4021423

GW Rzeszów nr 81, wydanie rzr (Rzeszów) z dnia 05/04/2004 WYDARZENIA, str. 3 [podpis] MB

podleszany. Zabawa na podwórku

Pies pogryzł trzylatka

Przywiązany do budy owczarek niemiecki pogryzł trzyletnie dziecko. Szymon bawił się piłką przed domem. Nikogo z dorosłych nie było przy nim. Nagle rodzice, którzy przebywali wtedy w mieszkaniu, usłyszeli głośne ujadanie psa i krzyk dziecka. Gdy wybiegli na zewnątrz, zwierzę gryzło chłopca. Policja sądzi, że być może dziecko podbiegło do psa, dużego owczarka niemieckiego, za piłką.

owczarek niemiecki

**

Reimar

1,0,4022948

GW Zielona Góra nr 83, wydanie ziz (Zielona Góra) z dnia 07/04/2004 WYDARZENIA, str. 3 [autor fot./rys] ARTUR BRYKNER [podpis] ARTUR BRYKNER, ASP. SZTAB. JAN SZOT, NOT. AB

GORZÓW. Proces o groźnego psa

Pogryzł owczarka i przestraszył dziecko

Magda wychodzi ze swoim trzyletnim owczarkiem niemieckim Rockym na spacer. Pies, łagodny i dobrze ułożony, ma kolczatkę, kaganiec. Dziewczynka trzyma go na smyczy oplątanej wokół nadgarstka. Magda zbliża się do peugeota. Przez otwarte okno auta wyskakuje biało-czarny stafford, bez warknięcia rzuca się na dziewczynkę. W obronie właścicielki staje Rocky. Bestia wczepia się w gardło owczarka. Dziewczynka zaczyna przeraźliwie krzyczeć. Pies miota Rockym po całej ulicy. Oba psy wloką też Magdę. Na pomoc dziecku i zwierzęciu ruszają sąsiedzi i przechodnie. Okładają stafforda kijami. Jeden z mężczyzn polewa psy wodą. To pomaga. Psy rozdzielają się. Wilczur ma uszkodzoną tętnicę. Agresywnego stafforda właścicielka wprowadza do samochodu i zamyka się w domu. Nie chce otworzyć drzwi policjantom. Postraszona, że policja użyje siły, otwiera i oświadcza, że nie czuje się odpowiedzialna za całe zajście. Mieszkańcy ulicy są oburzeni. Stafford, który często biegał bez smyczy i bez kagańca, atakował ludzi i psy, dalej bezkarnie jest postrachem ulicy.

Magda długo nie chciała wychodzić z domu. Zdecydowała się wychodzić, ale już bez psa. Rocky trafił do schroniska dla zwierząt.

stafford

**

Reimar

1,0,4040062

GW Szczecin nr 95, wydanie szs (Szczecin) z dnia 22/04/2004 WYDARZENIA, str. 3 [podpis] KOV

Pies zaatakował dziewczynkę

Rzucił się do szyi

Duży amstaf zaatakował 11-letnią Sylwię podczas spaceru nad jeziorem. Dziewczynka była na szkolnej wycieczce. Pies nie był na smyczy i nie miał kagańca. Biegał w dużej odległości od właściciela.

amstaff

**

Reimar

1,0,4113247

GW Białystok nr 157, wydanie bib (Białystok) z dnia 07/07/2004 MIASTO, str. 3 [autor fot./rys] DARIUSZ GORAJSKI [podpis] BDC

Z SĄDU. Rozbój z użyciem amstaffa

Winien jest pies

Trójka 19-latków wykorzystywała amstaffy przy napadach na przechodniów na os. Dziesięciny. Najpierw szczuli ofiary psami. Psy gryzły ich po nogach i rękach. Wtedy napastnicy zabierali ludziom telefony komórkowe, łańcuszki, portfele, zegarki.

amstaff

**

Reimar

1,0,4119034

GW Poznań nr 163, wydanie pop (Poznań) z dnia 14/07/2004 WYDARZENIA, str. 3 [podpis] ANNA ORŁOWSKA

Z SĄDU.

Odszkodowanie za pogryzienie

Wyrok za psa

W starciu z groźnym amstafem Tomasz S. mógł stracić życie. W maju 2001 r. wybrał się z żoną na spacer z Puszczykowa do Mosiny. - Szliśmy spokojnie ulicą, gdy nagle z jednej z posesji wyskoczył duży pies obronny - opowiadał przed sądem pan Tomasz. Gdy odruchowo się zasłonił, bestia zaatakowała. Życie uratował mu mieszkający naprzeciwko listonosz, który zaczął okładać psa metalowym drągiem. Dopiero gdy przypadkiem trafił w nos, zwierzę odskoczyło.

amstaff

**

Reimar

1,0,4145229

GW Radom nr 190, wydanie rar (Radom) z dnia 14/08/2004-15/08/2004 OD DRUGIEJ STRONY, str. 2 [podpis] AGNIESZKA PYRKA

PSY potrafią być niebezpieczne

Smycz niezbędna

Monikę Kijak, rowerzystkę jadącą ul. Garbarską, zaatakował rottweiler. Nie miał smyczy i kagańca. - Spokojnie sobie j echałam a pies nagle rzucił się na mnie - opowiada. Właściciel rottweilera odciągnął go od rowerzystki. Na szczęście skończyło się na drobnych zadrapaniach.

rottweiler

*

Reimar

1,0,4176438

GW Lublin nr 220, wydanie lul (Lublin) z dnia 18/09/2004-19/09/2004 MIASTOKULTURA, str. 5 [podpis] GRZEGORZ PRACZYK

Pies księdza pogryzł parafiankę

Wymknął się spod kontroli.

Pies należący do proboszcza parafii w podlubartowskim Tarle pogryzł starszą kobietę. - To był moment, zwierzę wymknęło mi się spod kontroli - mówi proboszcz. Pies najprawdopodobniej zostanie uśpiony.

-

*

Reimar

1,0,4189283

GW Rzeszów nr 234, wydanie rzr (Rzeszów) z dnia 05/10/2004 WYDARZENIA, str. 3 [podpis] DW

Pies zaatakował człowieka

Kilkuletniego wilczura zabił mieszkaniec Załuża, po tym jak pies rzucił się na niego.

wilczur

*

Reimar

1,0,4195558

GW Opole nr 239, wydanie opo (Opole) z dnia 11/10/2004 JEDYNKA, str. 1 [podpis] PYO

ZWM. Pies podejrzany o wściekliznę

Pogryzł człowieka i czworonoga

Najpierw mieszaniec zaatakował biegającego po osiedlu psa, potem spacerującego mężczyznę.

mieszaniec

*

Reimar

1,0,4363

Gazeta Stołeczna nr 115, wydanie waw (Warszawa) z dnia 16/05/1992 - 16/05/1992, str. 1

APEL "GAZETY"

Pomóżmy pogryzionej dziewczynce

Puszczony luzem wilczur dotkliwie pogryzł siedmioletnią dziewczynkę. Właściciel ograniczył się do odciągnięcia psa i uciekł zostawiając krwawiące dziecko na ziemi. Dziewczynkę w stanie szoku z licznymi ranami na rękach i nogach przewieziono do szpitala. Właścicielem był starszy człowiek z siwym wąsem i laską.

wilczur

**

Reimar

1,0,438504

Gazeta w Katowicach nr 184, wydanie kak (Katowice) z dnia 09/08/1995 - 09/08/1995, str. 1 [podpis] BAJA

Policjant strzelił do psa

W obronie 40-letniej Krystyny W. i jej 12-letniego syna policjant strzelił do atakującego ich owczarka niemieckiego. Tuż przed 20.00 w poniedziałek kobieta wezwała policję. Twierdziła, że przed domem w Zabrzu przy ul. Czarneckiego jej syn został pogryziony przez agresywnego psa. Kiedy funkcjonariusze przybyli na miejsce, obok domu siedzieli kobieta, mężczyzna (pili alkohol) i pies. Na widok policjantów kobieta i mężczyzna zaczęli uciekać, ale zostali szybko złapani. Podczas legitymowania 39-letnia Lidia Cz. spuściła owczarka ze smyczy. Pies zaatakował stojące w pobliżu dzieci, matkę jednego z nich, a potem także policjanta. Kiedy owczarek rzucił się na Krystynę W., policjant strzelił do niego.

owczarek niemiecki

**

Reimar

1,0,482607

Gazeta w Krakowie nr 184, wydanie krt (Tarnów) z dnia 07/08/1998 - 07/08/1998AKTUALNOŚCI, str. 2 [pagina] TARNOWSKIE [podpis] ABI

TARNÓW. Właściciel Pije, pies Gryzie

Wilczur Bez Kontroli

Wałęsające się przez kilka godzin w okolicach ulicy Warzywnej w Tarnowie, bez smyczy i kagańca, agresywne zwierzę atakowało przechodniów. Dotkliwie zostały pogryzione cztery osoby dorosłe oraz czternastoletni chłopiec. Mieszkańcy ul. Warzywnej od dłuższego czasu skarżyli się na niefrasobliwość właścicieli agresywnego mieszańca (wilczura z rottweilerem). - Ten człowiek jest alkoholikiem, a wiadomo, że kiedy leży pijany, pies wałęsa się bez opieki - mówi jeden z lokatorów bloku nr 5 przy ul. Warzywnej. - Przez trzy dni chodził głodny, to dlatego gryzie. Właściciel psa był już karany przez kolegium za brak opieki nad zwierzęciem.

mix wilczura z rottweilerem

**

Reimar

1,0,532049

Gazeta Wielkopolska nr 170, wydanie pop (Poznań) z dnia 23/07/1997 - 23/07/1997, str. 1 [podpis] emka

Pies zagryzł nocnego stróża

Nocnego stróża, 57-letniego mieszkańca Kalisza, zagryzł w nocy z soboty na niedzielę pies. Tragedia zdarzyła się w firmie budowlanej, w której pracował mężczyzna. Pies pomagał w pilnowaniu przedsiębiorstwa. Dotąd nie wiadomo, dlaczego ogromny mieszaniec, przypominający wyglądem owczarka podhalańskiego, zaatakował.

mieszaniec

*

Reimar

1,0,541171

Gazeta Wyborcza nr 209, wydanie waw (Warszawa) z dnia 07/09/1998 - 07/09/1998KRAJ, str. 6 [podpis] PAP, kata

KRAJ W SKRÓCIE

Pies zaatakował dziecko

Rottweiler pokiereszował twarz i odgryzł ucho sześcioletniej dziewczynce. Pies należy do rodziców dziewczynki, na co dzień jest trzymany w zamknięciu, ale kiedy dziecko poszło do sklepu, ojciec wypuścił go na podwórko. Rottweiler zaatakował dziewczynkę, gdy otworzyła furtkę. Rodzice, będący świadkami wydarzenia, odciągnęli od niej psa i odwieźli dziecko do szpitala.

rottweiler

**

Reimar

1,0,606602

Gazeta w Bydgoszczy nr 280, wydanie byt (Toruń) z dnia 30/11/1998 - 30/11/1998, str. 3 [pagina] REGION [podpis] kd

Uwaga, zły Pan

Jadącego rowerem mężczyznę zaatakował rottweiler. Pies nie miał kagańca i nie był na smyczy.

rottweiler

**

Reimar

1,0,714019

Gazeta w Krakowie nr 74, wydanie krk (Kraków) z dnia 29/03/1999 JEDYNKA, str. 1 [podpis] ANDRZEJ SKÓRKA

SZPITAL ŚW. ŁUKASZA W TARNOWIE. Ofiary Psich Zębów

Pokąsane Dzieci

Troje pogryzionych przez psy dzieci z podtarnowskich miejscowości trafiło w piątek i sobotę do szpitala. Kilkuletniemu Klaudiuszowi lekarze musieli amputować część nosa. Chłopiec odniósł najbardziej dotkliwe obrażenia. Nikt nie potrafi wyjaśnić, dlaczego pies, pilnujący na co dzień jego rodzinnego domu, zaatakował. Owczarek górski poszarpał zębami twarz dziecka.

Inny przydomowy pies ugryzł w rękę Klaudię. - Wiele razy się z nim bawiliśmy - twierdzi dziewczynka. - W sobotę nagle chwycił moją rękę. Drugą go odepchnęłam, wtedy schował się do budy.

Trzecim pacjentem szpitala jest trzyletnia Agnieszka, którą pies ugryzł w policzek.

owczarek górski

**

Reimar

1,0,718531

Gazeta w Krakowie nr 78, wydanie krk (Kraków) z dnia 02/04/1999 AKTUALNOŚCI, str. 3 [podpis] SID

NOWY SĄCZ. Rottweiler Rzucił Się Na Dziecko

Tragedia na Podwórku

Półtoraroczny rottweiler dotkliwie pogryzł dziewięcioletniego chłopca. Rafała od śmierci uratował ojciec, który odgonił psa. Dziecko ma jednak rozszarpaną nogę i pośladki. Ogrodzenie wokół ogródka, w którym biegał rottweiler, jest niewysokie. Na dodatek w bramce od pewnego czasu uszkodzony jest zamek i przytrzymuje ją kawałek drutu zakładany na ogrodzenie.

rottweiler

**

Reimar

1,0,836227

Gazeta Stołeczna nr 158, wydanie waw (Warszawa) z dnia 09/07/1999 JEDYNKA, str. 1 [podpis] WOC

Pogryzł właścicieli

Pies obronny rasy bull-mastiff zaatakował wczoraj troje mieszkańców Anina. Nie wiadomo, dlaczego zwierzę rzuciło się na właścicieli. Pies pogryzł twarz i ręce 14-letniej córki swojego właściciela i dotkliwie poranił oboje dorosłych. Żeby udzielić pomocy rodzinie trzeba było zastrzelić psa.

bull-mastiff

**

Reimar

1,0,845343

Gazeta w Bydgoszczy nr 169, wydanie byb (Bydgoszcz) z dnia 22/07/1999 JEDYNKA, str. 1 [podpis] mc

Pogryzieni przez Psy

Mężczyźni umówili się na piwo w altance na tyłach jednej z kaminic. Między biesiadnikami biegał pies jednej z lokatorek kamienicy. Rottweiler wzbudzał niepokój pijących, ale kobieta nie zareagowała na prośby, aby zamknąć zwierzę. Wtedy jeden z nich zwabił psa do składziku. Zdenerwowana właścicielka wypuściła go jednak. Ten - niezadowolony z czasowego ograniczenia wolności - natychmiast rzucił się na mężczyznę. Poszarpał mu twarz.

rottweiler

**

Reimar

1,0,871278

Gazeta w Katowicach nr 138, wydanie kak (Katowice) z dnia 15/06/1998 - 15/06/1998, str. 6 [ UWAGA: Chorzów; zwierzęta; psy; szkolenia; porady ] [podpis] Barbara Jaworska

Pies to bomba / ZWIERZĘTA. Kynolodzy walczą o licencje dla treserów

Nie trzeba się niczym wylegitymować, żeby otworzyć ośrodek szkolenia psów. Wystarczy odręczne podanie i 30 zł na znaczki skarbowe. Trzeba podać, gdzie będzie działać szkoła, od kiedy. To wystarczy do rejestracji.

-

*

Reimar

1,0,874123

Gazeta Bielska nr 228, wydanie kab (Bielsko Biała) z dnia 29/09/1998 - 29/09/1998, str. 2 [ UWAGA: Wodzisław Śląski; psy; napady; pogryzienia; policja ] [podpis] Angelika Swoboda

Wilczur zaatakował / WODZISŁAW. Nie wiadomo, czy pies nie miał wścieklizny

Bezpański owczarek zaatakował w niedzielę dwie dziewczynki i rodzinę z dzieckiem. Wezwany na miejsce policjant sześć razy strzelał do zwierzęcia.

owczarek niemiecki

**

Reimar

1,0,907372

Gazeta w Białymstoku nr 218, wydanie bib (Białystok) z dnia 17/09/1999 JEDYNKA, str. 1 [podpis] kat

Policjant Pogryziony Przez Psa

Podczas przeszukiwania pobliskiego terenu policjant przechodził obok budynków mieszkalnych, gdzie niespodziewanie na jednej z posesji zaatakował go pies. Pies siedział w budzie, kiedy policjant przechodził obok niego, nagle wyskoczył, ugryzł go w nogę i znów się schował. Pies był na łańcuchu.

-

**

Reimar

1,0,968936

Gazeta Stołeczna nr 281, wydanie waw (Warszawa) z dnia 02/12/1999 , str. 6 [podpis] WOC

W szczękach pupila

BIELANY. Pogryzienie przez psa

Mieszkanka Chomiczówki została ciężko pogryziona przez psa swojego syna. Kobieta była sama w mieszkaniu. Znienacka zaatakował ją pies rasy amstaff. Z ręką uwięzioną w psich szczękach zaczęła wzywać pomocy. Krzyki usłyszał jeden z sąsiadów. Udało mu się wejść do mieszkania i otworzyć drzwi pomieszczenia, w którym syn kobiety trzymał innego psa, rottweilera. Uwolniony rottweiler zaatakował amstaffa - to pozwoliło ofierze wyswobodzić rękę z morderczego uścisku i uciec z pomieszczenia, w którym kłębiły się psy.

amstaff

**

Reimar

1,0,991979

Gazeta w Elblągu nr 2, wydanie elb (Elbląg) z dnia 04/01/2000 AKTUALNOŚCI, str. 5 [autor fot./rys] Fot. Piotr Kajmer [podpis] IWONA MAŁASZEWSKA

Psy Straszą Lokatorów

SPOŁECZEŃSTWO. Rada Na Uciążliwego Sąsiada

Sąsiad pewnej kobiety ma bardzo agresywnego owczarka niemieckiego. - Kilkakrotnie pies zaatakował ją na ulicy. Wezwała policję. Za którymś z kolejnych wezwań policja skierowała sprawę do kolegium. Sąsiad zapłacił, jednak niczego go to nie nauczyło - w dalszym ciągu wypuszcza psa bez kagańca.

owczarek niemiecki

**

Reimar


HOME


1,0,129033

Gazeta Wyborcza nr 164, wydanie waw (Warszawa) z dnia 16/07/1993 - 16/07/1993, str. 12 [podpis] Piotr LIPIŃSKI; Rys. Joanna Świerczyńska

Masz prawo wiedzieć (3) Możesz nawet zabić

Jeden z sądów przyznał odszkodowanie złodziejowi, którego pogryzł pies, który pilnował nocą sklepu i którego właściciel głodził, żeby nie tracił czujności...Nie wolno jednak bronić się "na zapas"....Dlatego nielegalne było głodzenie psa, żeby wywołać jego agresję.


Wera

1,0,153667

Gazeta Wyborcza nr 117, wydanie waw (Warszawa) z dnia 21/05/1994 - 22/05/1994, str. 5 [podpis] Bogna SKARUL, Jolanta KOWALEWSKA, Szczecin

Owczarek był szkolony w atakowaniu ludzi PATRYK ZMARŁ

Pogryziony przez psa pięcioletni Patryk S. zmarł wczoraj w szczecińskim szpitalu. Pies został wyuczony atakowania uciekających ludzi. Pies rozszarpał chłopcu klatkę piersiową. Pogryzł go w brzuch i wyszarpał jelita, pokąsał go także w głowę.Atos był szkolony w policji na psa obronnego: na hasło "Stój, bo puszczę psa!" atakował. Szkolący go Robert W. z Komendy Rejonowej w Stargardzie stwierdził jednak, że jest "za łagodny i za mało odważny". Na podstawie tej opinii psa oddano do rzeźni w kombinacie Agrofirmy w Witkowie k. Stargardu. Tam pogryzł dziecko. Potem znalazł się u rodziców Patryka. Nie wiadomo, czy państwo S. byli informowani o metodach jego szkolenia. Lekarz weterynarii Andrzej Kałuża przyjeżdża codziennie i obserwuje go. - Jest łagodny, podstawia łeb do głaskania. Ale na widok uciekającego podbiega nerwowo do siatki - opowiada. - Wykonywał zadanie, do którego był szkolony. Za błędy człowieka nie wolno obwiniać zwierzęcia - tłumaczy.

owczarek niemiecki

Wera

1,0,1019551

Gazeta Łódzka nr 27, wydanie lol (Łódź) z dnia 02/02/2000 aktualności, str. 3 [podpis] ms

POLICJA. Napad na Widzewie

Kompletnie pijany Piotr M. zaatakował przypadkowo napotkanych mężczyzn. Poranionymi tasakiem i pogryzionymi przez stafforda zajął się lekarz...Poszli na pobliską stację benzynową. Dwaj mężczyźni weszli do środka, pozostali trzej - śpiewając i krzycząc - czekali na zewnątrz. Bierz ich! Hałasy zwróciły uwagę trzech przechodzących mężczyzn. Jeden z nich podszedł do krzyczących z psem - staffordshire terierem. Po krótkiej kłótni zaatakował mężczyzn kuchennym tasakiem. Na jego rozkaz na rannych rzucił się też pies. Zaalarmowani przez pracowników stacji policjanci odnaleźli mężczyznę kilkadziesiąt metrów dalej. - Najpierw nas straszył, później poszczuł psem - opowiadają. Czterem napadniętym - z ranami od tasaka i psich kłów na głowie, rękach i tułowiu - udzielił pomocy lekarz. Policjanci nie wiedzą jeszcze, czy stafford Piotra M. był rasowy. Jeśli nie, mężczyzna nie potrzebował zezwolenia na trzymanie psa. - A właśnie zwierzęta bez rodowodu mogą być znacznie groźniejsze -- ocenia Hanna Fibakiewicz. - Eksperci w związku kynologicznym zwracają uwagę na odpowiedni dobór psów i tak np. zwierząt zbyt agresywnych nie można wystawiać ani rozmnażać. A osoby pokątnie hodujące psy bez rodowodów często specjalnie dobierają i wychowują psy tak, by były jak najbardziej agresywne. Piotr M. odpowie za uszkodzenie ciała, szczucie psem, a także znieważenie policjantów i grożenie im. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

stafford

Wera

1,0,1065293

Gazeta Morska nr 76, wydanie gds (Słupsk) z dnia 30/03/2000 JEDYNKA, str. 1 [autor fot./rys] Fot. Waldemar Michorzewski [podpis] WU

Narzędzie Na Czterech Łapach SŁUPSK. Poszczuli Psami

Dwóch mężczyzn, ojciec i syn, poszczuli psami przechodnia oraz policjantów. Oficer dyżurny słupskiej policji otrzymał zgłoszenie od mieszkańca Słupska, że starszy mężczyzna oraz jego syn poszczuli go dwoma rosłymi rottweilerami. Przybyły na miejsce patrol nic nie wskórał, ponieważ dwaj krewcy słupszczanie wysłali swoje czworonogi także na policjantów. Funkcjonariusze schowali się w radiowozie. Po kilku minutach przybyły posiłki, wśród nich także pracownicy schroniska dla zwierząt. Psy udało się złapać. - Poszkodowany ma na nogach kilka ran od ugryzień - powiedział nadkom. Marek Dłutowski, rzecznik słupskiej policji. - Psy rozerwały mu także kurtkę. Policja postawi im zarzuty czynnej napaści na funkcjonariuszy z użyciem niebezpiecznego... narzędzia, którym w tym wypadku były dwa rottweilery. Grozi za to do 8 lat pozbawienia wolności.

rottweiler

Wera

1,0,1100134

Gazeta Morska nr 109, wydanie gdg (Gdańsk) z dnia 11/05/2000 AKTUALNOŚCI, str. 3 [podpis] NOR

ZASPA. Policjant postrzelił psa w łapę Nie szczekaj, bo strzelam

To jest bardzo młody i łagodny pies, nigdy nikogo nie zaatakował - twierdzi właściciel psa. - Gdybym ja była zagrożona, też bym strzelała - mówi rzecznik prasowy policji. - Mój pies często bawił się z dziećmi z naszego osiedla - mówi Hieronim Pułakowski, właściciel dużego dziesięciomiesięcznego mieszańca. - W momencie, kiedy go postrzelono, też nie był agresywny. On tylko szczekał na policjanta. 1 maja około godziny 22 wyszedłem z psem na spacer. Nie miał kagańca i smyczy, żeby mógł sobie pobiegać. Wtedy z bocznej ścieżki wyszedł policjant. Black zaczął szczekać. Zawołałem go do siebie ale kiedy policjant się ruszył, Black podbiegł do niego ponownie i zaczął ujadać. Wtedy padł strzał. Policjant trafił w lewą przednią łapę. - Dobrze, że nie we mnie - dodaje właściciel. Po sporządzeniu protokołu policjanci z pobliskiego komisariatu odwieźli Blacka i jego właściciela do weterynarza, gdzie psu zoperowano nogę. Jak wynika z policyjnego raportu pełniący służbę Wiesław G. polecił właścicielowi, by przywołał psa. Pies nie zareagował. Wtedy, w momencie bezpośredniego zagrożenia, strzelił w ziemię. - Strzał padł bez żadnego ostrzeżenia. Nie pomyślał jednak, by psa odpędzić lub odtrącić. Bez zastanowienia użył broni - mówi właściciel psa. - Ewidentnie zawinił właściciel - mówi Lucyna Gawdzik, kierownik biura gdańskiego oddziału Związku Kynologicznego w Polsce. - Ale policjant nie miał prawa strzelać bez ostrzeżenia. Zwłaszcza że w pobliżu był właściciel. - Pies nie ma na czole napisane, że jest łagodny - wyjaśnia komendant komisariatu policji na Zaspie nadkomisarz Osiwalski. - Widzę, jak wielkie psy chodzą bez kagańca i sam często czuję się zagrożony. Wiesław G. jest wzorowym i opanowanym policjantem. Gdyby nie zaistniała konieczność, nie strzelałby. - Gdybym ja była zagrożona i stwierdziła, że pies mnie ugryzie, też bym strzelała - dodaje rzecznik KWP w Gdańsku komisarz Gabriela Sikora. Przeciwko właścicielowi psa prowadzone jest postępowanie, które w najbliższym czasie zostanie skierowane do kolegium do spraw wykroczeń

To jest ewidentny dowód na to, że służby mundurowe, które powinny bronić ludzi między innymi przed niebezpiecznymi psami sami sądzą, że wszystkie duże psy są niebezpieczne i nie mają zielonego pojęcia o psach, a zwłasnego doświadczenia dodam tyle, że czesto nawet się nie orientują jakie obowiązuje prawo w ich miejscowości mówiące o psach. W moim mieście tylko psy z listy psów niebezpiecznych i psy, których właściciel uzna , że sa agresywne musza nosić kaganiec. Moim nie zakładam kagańca, bo nie są agresywne, ale już niejednokrotnie policja i straż miejska chciała mi wlepić mandat za spacerowanie z dużym psem bez kagańca. Jak się okazywało za każdym razem nawet nie mieli pojęcia, że w naszym mieście nie obowiązuje ustawa mówiąca o tym, że każdy pies powyżej 20kg musi chodzić w kagańcu. Tą ustawę musi przyjąc miasto, a nasze ją odrzuciło. Ale doskonale było widać, że poprostu boją się moich psów, chociaż te nawet nie chciały spojrzeć na nich i tylko dlatego chcieli mnie ukarać. Wcale się nie dziwię, że ludzie nie stosują się do praw obowiązujących właścicieli psów, skoro policja i straż miejska sama nie ma o nim zielonego pojęcia i nie stosuje go!

Wera

1,0,1171074

Gazeta Stołeczna nr 178, wydanie waw (Warszawa) z dnia 01/08/2000 , str. 5 [podpis] BLIK

Pies jak człowiek

Z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala 67-letni mieszkaniec Targówka. Pogryzł go pies, którego wcześniej potrącił samochód. Jak utrzymuje właścicielka, do tej pory bokser był spokojny. W niedzielę na spacer wyszedł z nim jej przyjaciel. Nie wziął ani kagańca, ani smyczy. Psa potrącił samochód. Tymczasem ul. Chodecką szedł mężczyzna. Pies rzucił się na niego. Z pomocą zaatakowanemu pospieszył inny przechodzień. Gdy próbował odciągnąć zwierzaka, bokser rzucił się z kolei na niego. Wkrótce na miejscu pojawili się policjanci. Jeden z nich strzelił do góry. Zwierzę uciekło. Właścicielka boksera złapała swojego pupila i została zatrzymana przez policję. Była pijana. Alkomat pokazał 1,88 promila.

bokser

Wera

1,0,1266349

Gazeta w Radomiu nr 262, wydanie rar (Radom) z dnia 09/11/2000 , str. 1 [podpis] PAWEŁ MATRACKI

Pies jak broń RADOM. Matka i dwie dziewczynki przeżyły horror w domu

Właściciel rottweilera - psa, który w marcu tego roku pogryzł 13--letnią radomiankę - szczuje żonę i dwie córki. W sobotę uciekły z domu. - We wtorek dostałem pismo od Z.W., żony właściciela psa - mówi Włodzimierz Wolski, pełnomocnik rzecznika praw ofiar przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Zrozpaczona kobieta napisała, że mąż szczuje psem ją i dwie córki mające 9 oraz 15 lat. Dramat trwa, od kiedy zwierzę pojawiło się w domu małżeństwa W. Najpierw, jak to nazywa pokrzywdzona, okazjonalnie, teraz niemal bez przerwy - relacjonuje Wolski. Taka metoda obrony. Psa kupił mąż Z.W. w 1998 roku. Ma na niego pozwolenie - by trzymać rottweilera, prawo nakazuje uzyskanie takiego dokumentu. mąż szczuje psem ją i córki. "Bierz, obcy" - tak mężczyzna nakazywał zwierzęciu, gdy był pijany, a bywał w takim stanie często. - Ten człowiek już siedem razy usiłował leczyć się z choroby alkoholowej. Z tego co wiem, nadal pije i na odwyk jest skierowany ósmy raz - mówi Wolski. - Poszkodowana i jej córki przeżyły horror. W marcu 2000 roku rottweiler dotkliwie pogryzł 13-letnią radomiankę. Dziewczynka poszła do mieszkania małżeństwa W. Rottweiler podobno nienawidził jej psiaka. To miało wywołać u niego agresję i atak.W tej sprawie prokuratura również wszczęła postępowanie. Umorzyła je jednak. Prokuratura, umarzając sprawę dotyczącą pogryzienia 13-latki, nie skojarzyła psa i jego właściciela z aktem oskarżenia w sprawie znęcania nad żoną i córkami. Zwróciła mu psa, choć mężczyzna znęcał się właśnie przy jego pomocy.

rottweiler

Wera

1,0,1268079

Gazeta w Toruniu nr 264, wydanie byt (Toruń) z dnia 13/11/2000 AKTUALNOŚCI, str. 1 [podpis] CAJ

Pies pogryzł dzieci BRODNICA. Ogrodzenie było za niskie

Niezaszczepiony pies podobny do rottweilera pogryzł w Brodnicy dwie dziewczynki. Rany na szczęście okazały się niegroźne, ale jedno dziecko jeszcze kilka dni spędzi w szpitalu. Półroczny pies-mieszaniec podobny do rottweilera przeskoczył metrowy płot oddzielający ulicę od podwórka i zaatakował. Dwuletnia Karolina ma kilka ran, największą na podudziu lewej nogi. Druga - sześcioletnia Joanna ma niedużą ranę w okolicy łokcia prawej ręki. Obie dziewczynki, które były na spacerze ze swoimi matkami, przewieziono do miejscowego szpitala.

mieszaniec podobny do rottweilera

Wera

1,0,1342404

Gazeta w Krakowie nr 32, wydanie krk (Kraków) z dnia 07/02/2001 - 07/02/2001AKTUALNOŚCI, str. 5 [podpis] JAROSŁAW ŻELAZNY

Okrucieństwo NOWA HUTA. Człowiek "zagryzł" rottweilera

Przez dwa dni mieszkaniec Nowej Huty katował swego psa. Świadkowie nie chcą zeznawać, gdyż boją się zemsty. - Wiele razy widziałam i słyszałam, jak bił psa. Raz nawet zapytał, czy nie pomogę mu się go pozbyć. Kiedy w nocy znowu usłyszałam wycie, wezwałam policję. Ale oni przyjechali dopiero godzinę po moim drugim telefonie, gdy poinformowałam, że pies już nie żyje - opowiada lokatorka bloku. - Człowiek zagryzł rottweilera - tak komentuje całe zdarzenie lokatorka bloku. Roztrzęsione kobiety dodają, że, ich zdaniem, "policja teraz umywa ręce. A na osiedlu pojawiła się, gdy usłyszała, że pies wyskoczył przez okno. Kiedy cały zakrwawiony leżał przed domem". - Wcześniej, na pierwszą prośbę o interwencję, oficer dyżurny mi odpowiedział, że nie ma się o co martwić, bo rottweiler to duży pies. Powinien sobie poradzić... - wspomina sąsiadka właściciela psa. Rafał Feldman inspektor Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami: Sprawa z Nowej Huty jest nam znana. Policja wszczęła już postępowanie przygotowawcze. Jeżeli dojdzie do rozprawy sądowej, weźmiemy w niej udział jako oskarżyciel posiłkowy. Sprawy takie zwykle bulwersują opinię publiczną i to jest dobre. Gorzej, że sądy prawie nigdy nie wydają wyroków skazujących. Zła sytuacja materialna sprawcy to okoliczność, którą sąd bierze pod uwagę i wydaje wtedy wyrok w zawieszeniu.

człowiek zabił rottwailera

Wera

1,0,1346397

Gazeta w Toruniu nr 36, wydanie byt (Toruń) z dnia 12/02/2001 - 12/02/2001, str. 1 [podpis] JB

Owczarek pogryzł dziecko

W sobotę po południu Sara razem z ojcem poszła odwiedzić w pracy dziadka, dozorcę w firmie przewozowej przy ul. Powstańców Wielkopolskich. W portierni, w której siedzieli, był też pomagający w stróżowaniu owczarek podhalański. W pewnym momencie pies zaatakował dziecko. Obaj mężczyźni rzucili się na ratunek. Dziewczynka została jednak mocno poraniona. Pies decyzją lekarza weterynarii jest pod obserwacją.

owczarek podhalański

Wera

1,0,1377163

Gazeta w Częstochowie nr 65, wydanie czc (Częstochowa) z dnia 17/03/2001 - 18/03/2001AKTUALNOŚCI, str. 1 [podpis] MJS

Pies pogryzł dzieci

Owczarek niemiecki dotkliwie pokąsał przy ul. Jutowej na Zawodziu 12-letniego chłopca i 5-letnią dziewczynkę. Zwierzę było zaszczepione przeciwko wściekliźnie, ale i tak lekarz weterynarii nakazał jego obserwację. To starsze dziecko, chłopiec, był tak pogryziony, że chodzić nie mógł - opowiada sąsiadka. - To się stało na sąsiedniej ulicy. Pies biegał wolno, ktoś go wypuścił z podwórka. Maluchy poszły na spacer ze swoim pieskiem, takim małym kundelkiem. Trzymały go na rzemyku. Tamto psisko zaatakowało go. Kiedy dzieciaki zaczęły bronić kundelka, wilczur rzucił się na nie. Zwierzę biegało po ulicy bez nadzoru. Jego właściciela nie było, wrócił na drugi dzień.

wilczur

Wera

1,0,1496085

Gazeta Wyborcza Wrocław nr 178, wydanie wrw (Wrocław) z dnia 01/08/2001 - 01/08/2001AKTUALNOŚCI, str. 3

Nożem w psa

Pijany młody mężczyzna wyciągnął nóż i na oczach właścicielki zabił jej kundelka, którego trzymała na smyczy. Kobieta wyprowadziła psa na spacer. Akurat przechodził jej 20-letni sąsiad. Kundelek zaszczekał, więc sąsiad wyjął nóż i go ugodził. Grozi mu do roku więzienia.

człowiek zabił kundelka

Wera

1,0,1771451

Gazeta w Białymstoku nr 127, wydanie bib (Białystok) z dnia 03/06/2002 MIASTO, str. 3 [podpis] ART

Pies pogryzł dziecko

W Dniu Dziecka trzyipółletnia dziewczynka bawiła się w domu (w jednej ze wsi w gm. Wąsosz) pod opieką babci. Dziecko wyszło przed dom, gdzie była buda z podwórkowym psem - Burkiem. Pies jest w rodzinie Agnieszki od czterech lat. Pilnuje posesji. Dziecko podeszło do budy, chcąc prawdopodobnie się z psem pobawić, ten jednak nagle zaatakował. Miała rany na policzku, głowie, rękach i ramionach. Pies na szczęście był szczepiony.

kundel

Wera

1,0,1840631

Gazeta w Radomiu nr 178, wydanie rar (Radom) z dnia 01/08/2002 JEDYNKA, str. 1 [autor fot./rys] AG [podpis] MAK, MGD, MAT, JACEK DUL, WYSŁ. MGD, BOGUSŁAW GÓRNY

Kosów. Dwoje rannych Mogą być groźne

Dwoje starszych ludzi zostało wczoraj pogryzionych w Kosowie przez psa należącego do ich syna. Pitbule - tej rasy był zwierzak - są wychowane, by walczyć - mówią kynolodzy Do zdarzenia doszło około południa. Poszkodowani trafili do szpitali. Pies został zawieziony na kwarantannę do schroniska dla bezdomnych zwierząt. Pogryziona kobieta nie była zadowolona z obecności czworonoga. - Wiele razy mówiła mężowi i synowi, by pozbyć się zwierzęcia, uśpić je - mówi Barbara Czapla-Boratyńska, sąsiadka poszkodowanych. - Pies jej nie lubił. Zawsze na nią szczekał. Według niej pies nie lubił również syna poszkodowanych, czyli swojego właściciela. Kobieta twierdzi, że raz go pogryzł. - Jej zdaniem zwierzak był groźny. Nie był nigdy puszczany na teren posesji. Zawsze siedział w budzie.

pitbul

Wera

1,0,1963269

Gazeta Wyborcza Olsztyn nr 5, wydanie olo (Olsztyn) z dnia 07/01/2003 WYDARZENIA, str. 3 [podpis] GREG

OLSZTYN. Interweniowali pracownicy schroniska Pies pogryzł dziecko

W Zezutach k. Olsztynka 8-letnia dziewczynka została ciężko pogryziona przez psa.Zwierzę wydostało się z prowizorycznego kojca w jednym z gospodarstw. Pies wyskoczył na pobliską drogę i zaczął gonić przechodzącą gromadkę dzieci. Rzucił się na 8-letnią dziewczynkę. - Z ranami szyi i okaleczeniem głowy dziecko trafiło do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie

brak podanej rasy

Wera

1,0,2173038

Gazeta Zachodnia nr 193, wydanie ziz (Zielona Góra) z dnia 20/08/2003 MIASTO, str. 3 [podpis] BEWA

Pies pogryzł dziecko

9 miesięczny pies podobny do wilczura ugryzł w pośladek kilkuletnią dziewczynkę. Zwierzę nie było szczepione przeciw wściekliźnie. Właściciel, 56-letni zielonogórzanin, otrzymał mandat w wysokości 250 zł za to, że pies nie miał ani kagańca, ani nie był na smyczy.

wilczur

Wera

1,0,2232312

Gazeta Wyborcza nr 253, wydanie waw (Warszawa) z dnia 29/10/2003 KRAJ, str. 4 [podpis] PAP, PW

W SKRÓCIE Pies gryzie, właściciel płaci

Właściciel psa (mieszańca dwóch ras bojowych) ma zapłacić 5 tys. zł odszkodowania Ewie Wójciak z Teatru Ósmego Dnia za to, że we wrześniu 2001 r. zagryzł jej psa na oczach jej dzieci. Atakujący pies był na smyczy, ale przewrócił właściciela, pociągnął go za sobą na drugą stronę ulicy i dotkliwie pogryzł psa aktorki - berneńskiego psa pasterskiego, który również był na smyczy. Berneńczyk zdechł od ran.

mieszaniec

Wera

1,0,2304508

GW Częstochowa nr 14, wydanie czc (Częstochowa) z dnia 17/01/2004-18/01/2004 WYDARZENIA, str. 3 [podpis] MAREK MAMOŃ

INTERWENCJE. Groźny gość na ul. Przemysłowej Pies na psy

- Boimy się wychodzić wieczorami z domów, bo okolicę terroryzuje ogromny owczarek. Rzuca się na nasze psy - zagryzł już dwa. Co by się stało, gdyby zaatakował nas albo nasze dzieci? - alarmują mieszkańcy ulicy Przemysłowej i skarżą się na bezradność policji. Potężny mieszaniec rzucił się na małego pieska, którego właścicielka prowadziła na smyczy. I zagryzł tego psiaka. W czwartek wieczorem znów doszło do nieszczęścia: mieszaniec zagryzł psa sąsiadki.Udało się ustalić, że pies nie jest przybłędą: stróżuje tu od około dwóch lat i należy do jednego ze współwłaścicieli firmy kurierskiej. Dni spędza zamykany w kojcu. I rzeczywiście niebawem ma zostać wywieziony z ul. Mielczarskiego.

mieszaniec

Wera

1,0,4042223

GW Szczecin nr 96, wydanie szs (Szczecin) z dnia 23/04/2004 OD DRUGIEJ STRONY, str. 2 [podpis] NOT. KOV

PYTANIE O KARĘ DLA WŁAŚCICIELA AMSTAFA

Pies rasy amstaf zaatakował w środę 11-letnią Sylwię. Rzucił się do jej szyi. Na szczęście rana nie była groźna - dziecku w szpitalu założono tylko parę szwów. Do zdarzenia doszło nad jeziorem Głębokie, gdzie Sylwia była na szkolnej wycieczce. Pies biegał bez smyczy i kagańca. Właścicielowi został przedstawiony zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Sprawa trafiła do prokuratury. Pies jest pod weterynaryjną obserwacją.

amstaf

Wera

1,0,4136995

GW Szczecin nr 177, wydanie szs (Szczecin) z dnia 30/07/2004 WYDARZENIA, str. 3 [autor fot./rys] DARIUSZ GORAJSKI [podpis] PM, DR ANDRZEJ PĘPIAK, NOT. OLA

Amstaf zaatakował dziecko Pan pił, a pies gryzł

W podwórku przy ul. Jagiellońskiej 73 pies rasy amstaf pogryzł dziewięcioletniego Przemka. Właściciel psa w tym czasie pił na ławce piwo Chłopiec przebywa na obserwacji w szpitalu przy ul. Arkońskiej. Ma rozerwane ucho, ślady pogryzień pod pachą, na całym ciele jest posiniaczony i podrapany. DR ANDRZEJ PĘPIAK lekarz weterynarii specjalizujący się w psychologii psów: Niestety w większości przypadków wina leży po stronie agresywnych właścicieli, a nie psów. Moim zdaniem obowiązkowe powinno być szkolenie takich psów, a za każdym razem kiedy są wyprowadzane, powinny razem ze smyczą i kagańcem mieć kolczatkę. Mam nadzieję, że wreszcie doczekamy się ustawy, która sprawi, że przed kupnem tak agresywnego psa właściciel będzie musiał przejść badania psychologiczne. W tym roku sąd w Poznaniu zasądził 62 tys. zł odszkodowania dla mężczyzny, którego pogryzł nieupilnowany amstaf. Pies wybiegł na ulicę i rzucił się na spacerującego Tomasza S. Ugryzł go w rękę, a kiedy mężczyzna się przewrócił, odgryzł mu nos.

amstaf

Wera

WeraHOMENr ew.

Żródło

Opis - streszczenie

Rasa

Prio-rytet

Oprac.

1,0,235720

Gazeta Wyborcza nr 8, wydanie waw (Warszawa) z dnia 10/01/1997 - 10/01/1997KRAJ, str. 3 [podpis] wes, hw, awa

Właściciel odpowiada za psy Marcin walczy o życie

Na oddziale intensywnej terapii Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi już drugi dzień walczył wczoraj o życie 11-letni Marcin C., którego w środę pogryzły dwa psy w Dąbrowicach w Płockiem.

wilczury

**

Wera

1,0,402334

Gazeta Stołeczna nr 150, wydanie waw (Warszawa) z dnia 29/06/1998 - 29/06/1998AKTUALNOŚCI, str. 4 [podpis] Mariusz Polit

SKIERNIEWICKIE. Zwierzę pogryzło dwoje dzieci Kto przypilnuje psa

Najpierw wilczur pogryzł małą dziewczynkę, potem 13-letniego Marcina. Psa zabrano na obserwację, nie stwierdzono jednak, by był szczególnie agresywny. Mieszkańcy Józefina obawiają się powrotu zwierzęcia.

wilczur

**

Wera

1,0,707771

Gazeta Wielkopolska nr 215, wydanie pop (Poznań) z dnia 14/09/1998 - 14/09/1998, str. 3 [podpis] aria

Bo Łańcuch Był Za Długi / KONIŃSKIE / Psy Gryzą, dzieci Cierpią

W konińskim szpitalu przebywa obecnie dwoje dzieci pogryzionych przez psy. Rodzice dzieci, którzy są właścicielami psów, chcą uśpić agresywne zwierzęta.

rottweiler i mieszaniec

**

Wera

1,0,707901

Gazeta Wielkopolska nr 219, wydanie pop (Poznań) z dnia 18/09/1998 - 18/09/1998, str. 1 [podpis] Piotr Kostrzewski

Atak bulteriera / Interwencja

Puszczony wolno bulterier zagryzł mojego psa, a potem poranił próbującą go bronić moją mamę

bulterier

**

Wera

1,0,773421

Gazeta w Krakowie nr 0, wydanie krk (Kraków) z dnia 06/01/1998 - 06/01/1998JEDYNKA,

KRÓTKO

Rottweiler dotkliwie ugryzł wczoraj w nogę 12-letniego chłopca, mieszkającego we wsi Rybna (gmina Czernichów).

rottweiler

**

Wera

1,0,835712

Gazeta w Krakowie nr 158, wydanie krk (Kraków) z dnia 09/07/1999 AKTUALNOŚCI, str. 2

KRÓTKO DZIŚ W TARNOWIE

Ostatnio wczoraj, kiedy puszczony bez kagańca kundel pogryzł dziecko

kundel

**

Wera

1,0,864712

Gazeta Wielkopolska nr 191, wydanie pop (Poznań) z dnia 17/08/1999 AKTUALNOŚCI, str. 3 [podpis] szym

BEZPIECZEŃSTWO. Groźne Psy Atakują Na Poznańskim Piątkowie Człowiek Pogryzł Psa"

Psy należące do firmy Pekabud Morasko terroryzują mieszkańców os. Batorego w Poznaniu. W sobotę zaatakowały 75-letnią kobietę, która wyprowadzała jamnika

mieszańce **/pogryzły jamnika

**

Wera

1,0,876068

Gazeta Bielska nr 275, wydanie kab (Bielsko Biała) z dnia 24/11/1998 - 24/11/1998, str. 1 [ UWAGA: Zawiercie; wypadki; psy; pogryzienia; ranni ] [podpis] Angelika Swoboda

Brutus oprawca / ZAWIERCIE. Pies okaleczył swoją właścicielkę

Pięcioletni rottweiler o imieniu Brutus odgryzł prawą rękę swojej właścicielce, 54-letniej Aleksandrze W. Psa uśpiono.

rottweiler

**

Wera

1,0,881710

Gazeta Bielska nr 92, wydanie kab (Bielsko Biała) z dnia 20/04/1999 , str. 1 [ UWAGA: Województwo śląskie; Pszczyna; Wola; zwierzęta; psy; pogryzienia; dzieci; ranni; wypadki ] [podpis] Zbigniew Pendel, id

Lucky uratował życie / WOLA K. PSZCZYNY. Pies pogryzł dziecko

Bezpański pies pogryzł w niedzielę czteroipółletniego Artura z Woli koło Pszczyny.Uratował go Lucky, domowy kundelek.

wilczur

**

Wera

1,0,884146

Gazeta w Katowicach nr 140, wydanie kak (Katowice) z dnia 18/06/1999 , str. 7 [ UWAGA: Jastrzębie Zdrój; zwierzęta; napady; psy; pogryzienia; policja ] [podpis] asa

Bags nie był wściekły

Bags, dorosły wilczur, rzucił się najpierw na 52-letniego Edwarda P. Potem zaatakował syna mężczyzny, który zaczął bronić ojca.

wilczur

**

Wera

1,0,984819

Gazeta w Elblągu nr 298, wydanie elb (Elbląg) z dnia 22/12/1999 AKTUALNOŚCI, str. 2 [podpis] greg

Brutalny Brutus

Czteroletni doberman zaatakował swoją właścicielkę. Kobieta z ciężkimi obrażeniami trafiła do szpitala

doberman

**

Wera

1,0,1133898

Gazeta Wyborcza Wrocław nr 140, wydanie wrw (Wrocław) z dnia 16/06/2000 AKTUALNOŚCI, str. 3

KRÓTKO

PIES POGRYZŁ KOBIETĘ w środę wieczorem na jednym z wrocławskich osiedli. Pokaleczył jej nogi i poranił ręce.

rasa nie podana

**

Wera

1,0,1252266

Gazeta w Częstochowie nr 250, wydanie czc (Częstochowa) z dnia 25/10/2000 JEDYNKA, str. 1

Kto kogo pogryzł"

policja otrzymała zawiadomienie o pogryzieniu przy ul. Kordeckiego młodego mężczyzny przez bulteriera. Mężczyznę z ranami ręki odwieziono na pogotowie,

bulteriera

**

Wera

1,0,1267534

Gazeta Wyborcza nr 264, wydanie waw (Warszawa) z dnia 13/11/2000 KRAJ, str. 9 [podpis] PAP, PEN

KRAJ W SKRÓCIE

Dwie dziewczynki pogryzł w sobotę w Brodnicy półroczny rottweiler.

rottweiler

**

Wera

1,0,1472823

Gazeta Stołeczna nr 157, wydanie waw (Warszawa) z dnia 07/07/2001 - 08/07/2001, str. 4 [podpis] MIA

KRONIKA POLICYJNA

Pies rasy amstaff dotkliwie pogryzł wczoraj starszą kobietę w jej mieszkaniu przy Okocimskiej.

amstaff

**

Wera

1,0,1507719

Gazeta w Rzeszowie nr 189, wydanie rzr (Rzeszów) z dnia 14/08/2001 - 15/08/2001DWÓJKA, str. 2 [podpis] DW

KRONIKA POLICYJNA

pies pogryzł 11-letniego chłopca.

kaukaz

**

Wera

1,0,1838821

Gazeta Morska nr 217, wydanie gdg (Gdańsk) z dnia 17/09/2002 MIASTO, str. 4 [podpis] KRZY

Z policji. Pechowa interwencja Krewki wilczur

Pies rzucił się na jednego z chłopców i ugryzł go w rękę... ...Na miejsce przyjechało dwóch funkcjonariuszy z posterunku na Karwinach. Kiedy podchodzili do drzwi, pies rzucił się na jednego z nich. Pogryzł 34-letniego starszego posterunkowego Piotra Ch.

wilczur

**

Wera

1,0,1844559

Gazeta w Toruniu nr 178, wydanie byt (Toruń) z dnia 01/08/2002 WYDARZENIA, str. 3 [podpis] OPR. MSP, MC

KRONIKA POLICYJNA

Czteroletnią Paulinę M. pogryzł w poniedziałek rottweiler sąsiadów.

rottweiler

**

Wera

1,0,1864310

Gazeta w Radomiu nr 191, wydanie rar (Radom) z dnia 17/08/2002-18/08/2002 JEDYNKA, str. 1 [podpis] MAK

pitbul uśpiony Już nie ugryzie

Pitbul Tajson, który pogryzł dwoje starszych ludzi, został wczoraj uśpiony. Jego ofiary są ciągle w szpitalu

pitbul

**

Wera

1,0,1906290

Gazeta Wyborcza nr 268, wydanie waw (Warszawa) z dnia 18/11/2002 KRAJ, str. 9 [podpis] PAP, MADA

KRAJ W SKRÓCIE

W Sarbinowie pod Dębnem (Zachodniopomorskie) pies zagryzł pięcioletnią dziewczynkę.

wilczur

**

Wera

1,0,1937958

Gazeta Zachodnia nr 282, wydanie zig (Gorzów) z dnia 04/12/2002 JEDYNKA, str. 1 [podpis] FB

WSCHOWA. Pies pogryzł kobietę Kły owczarka

Owczarek południoworosyjski dotkliwie pogryzł klientkę zajazdu "Bonanza"

owczarek

**

Wera

1,0,1960058

Gazeta Morska nr 2, wydanie gdg (Gdańsk) z dnia 03/01/2003 MIASTO, str. 4 [autor fot./rys] BEATA KITOWSKA [podpis] KRZYSZTOF WÓJCIK

PO ZAGRYZIENIU siedmioletniej dziewczynki Matka przed sądem

Matka i jej sąsiedzi odpowiedzą przed sądem za nieumyślne spowodowanie śmierci siedmioletniej Emilii, którą zagryzły psy.

miksy rottweilerów

**

Wera

1,0,2075856

Gazeta w Rzeszowie nr 103, wydanie rzr (Rzeszów) z dnia 05/05/2003 WYDARZENIA, str. 4 [podpis] DW

KRÓTKO

W Chrząstowie k. Mielca owczarek kaukaski pogryzł 4-letniego chłopca.

kaukaz

**

Wera

1,0,2103351

Gazeta w Opolu nr 128, wydanie opo (Opole) z dnia 03/06/2003 WYDARZENIA, str. 3 [podpis] MAN

KRONIKA POLICYJNA

dwóch nietrzeźwych nastolatków poszczuło rottweilerem policjanta, który nakazywał im założyć psu kaganiec. Policjant ma pogryziony brzuch.

rottweiler

***

Wera

1,0,2158709

Gazeta w Krakowie nr 179, wydanie krk (Kraków) z dnia 02/08/2003-03/08/2003 WYDARZENIA, str. 3 [podpis] MICHAŁ OLSZEWSKI

Czy rottweiler został źle wychowany" Już wcześniej był agresywny

rottweiler pogryzł pięcioletniego syna właściciela. Dziecko z raną głowy trafiło do szpitala

rottweiler

**

Wera

1,0,2164769

Gazeta w Opolu nr 185, wydanie opo (Opole) z dnia 09/08/2003-10/08/2003 MIASTO, str. 4 [podpis] MS

KRONIKA POLICYJNA

Chłopiec pogryziony przez owczarka.

owczarek

**

Wera

1,0,2203026

Gazeta w Bydgoszczy nr 225, wydanie byb (Bydgoszcz) z dnia 26/09/2003 WYDARZENIA, str. 3 [podpis] MC

KRONIKA POLICYJNA

Akita inu pogryzł w Solcu Kujawskim 15-latka.

akita inu

**

Wera

1,0,2214274

Gazeta w Toruniu nr 236, wydanie byt (Toruń) z dnia 09/10/2003 WYDARZENIA, str. 3 [podpis] OPR. KD

KRONIKA POLICYJNA

Utratą kawałka małego palca ręki przypłacił starcie z mieszańcem dobermana i owczarka 60-letni mieszkaniec podtoruńskiego Ostaszewa.

mieszaniec dobermana chyba

**

Wera

1,0,2276732

Gazeta Stołeczna nr 291, wydanie waw (Warszawa) z dnia 15/12/2003 MIASTO, str. 4 [podpis] MATZ

KRÓTKO

psem rasy bokser poszczuł strażników. Rozjuszone zwierzę zamiast mundurowych zaatakowało przechodzącą obok kobietę.

bokser

***

Wera

1,0,2297320

GW Olsztyn nr 7, wydanie olo (Olsztyn) z dnia 09/01/2004 WYDARZENIA, str. 4 [podpis] CHA

KRONIKA POLICYJNA

Kundel bez kagańca i obroży wybiegł z jednego z budynków i rzucił się na przechodnia.

kundel

**

Wera

1,0,2317119

GW Poznań nr 23, wydanie pop (Poznań) z dnia 28/01/2004 MIASTO, str. 5 [podpis] TYLE, TYLE, TYLE

KRONIKA POLICYJNA

Kobieta spacerowała w poniedziałek wieczorem ze swoim psem, kiedy zaatakował ją agresywny amstaf. Zwierzę rzuciło się najpierw na psa, a potem na broniącą go właścicielkę. Kobieta obroniła się nożem kuchennym.

amstaf

**

Wera

1,0,2327125

GW Szczecin nr 22, wydanie szs (Szczecin) z dnia 27/01/2004 WYDARZENIA, str. 3 [podpis] KOV

Po pogryzieniu przez psa Kary nie będzie

W sobotę na ul. Śląskiej dwuletni mieszaniec rottweilera i amstaffa zaatakował 50-letniego Andrzeja D. Mężczyzna nie był jego właścicielem, wyświadczył tylko przysługę choremu koledze.

mieszaniec

**

Wera

1,0,4098425

GW Lublin nr 144, wydanie lul (Lublin) z dnia 22/06/2004 MIASTO, str. 5 [podpis] PR, RP, PAP

KRÓTKO

Starsza kobieta z ranami szarpanymi głowy i twarzy trafiła w niedzielę do szpitala po ataku psa

brak podanej rasy

**

Wera

1,0,4118350

Gazeta Wyborcza nr 163, wydanie waw (Warszawa) z dnia 14/07/2004 KRAJ, str. 5 [podpis] PAP, D W SKRÓCIE

Jak twój pies kogoś pogryzie, zapłacisz nawet 62 tys. zł!

Tomasz S. spacerował z żoną, gdy nagle na ulicę z jednej z posesji wybiegł amstaff. Ugryzł chirurga w rękę, a kiedy zaatakowany upadł, odgryzł mu nos.

amstaff

**

Wera

1,0,4129015

GW Trójmiasto (Gdańsk) nr 173, wydanie gdg (Gdańsk) z dnia 26/07/2004 WYDARZENIA, str. 4 [podpis] PEPE, CHA

KRONIKA POLICYJNA

Z ranami twarzy przewieziono do szpitala pięcioletnią dziewczynkę z Iławy, którą w sobotę pogryzł pies.

brak podanej rasy

**

Wera

s

GW Zielona Góra nr 146, wydanie ziz (Zielona Góra) z dnia 24/06/2004 MIASTO, str. 4 [autor fot./rys] KRZYSZTOF KAROLCZYK [podpis] KRZYSZTOF KOŁODZIEJCZYK

Wypadek przy SP nr 15 Doberman na boisku

z krzaków przy ogrodzeniu wypadł pies i zaatakował bawiące się dzieci. Pogryzł czworo z nich - trzech chłopców i jedną dziewczynkę.

doberman

**

Wera

1,0,1952726

Gazeta w Lublinie nr 297, wydanie lul (Lublin) z dnia 21/12/2002-22/12/2002 MIASTO, str. 3 [podpis] JAN PLESZCZYŃSKI, RP

Więcej mandatów za psy Kaganiec bezpieczeństwa

10-letni chłopiec został w czwartek pogryziony przez psa. Zastępca prezydenta Lublina i komendant Straży Miejskiej zapowiadają karanie mandatami właścicieli psów, ktore biegają bez kagańców

mieszaniec

**

Wera

1,0,1809646

Gazeta w Bydgoszczy nr 155, wydanie byb (Bydgoszcz) z dnia 05/07/2002 OD DRUGIEJ STRONY, str. 2

KOMUNIKAT

w Bydgoszczy pies przywiązany do drzewa pogryzł ich córkę.

jamnik**/ciekawe o tyle, że agresorem jest jamnik, ale nie wiem czy się przyda

**

Wera

1,0,1736700

Gazeta Wyborcza Olsztyn nr 98, wydanie olo (Olsztyn) z dnia 26/04/2002 JEDYNKA, str. 1 [podpis] GRZEGORZ SZYDŁOWSKI; N

Kto złapie psa z Kępy"

Już pół roku bezpański pies jest postrachem mieszkańców osiedla Kępa. Służby miejskie są bezradne... ...Szłam ostatnio z trzyletnim dzieckiem do sąsiadów. W pewnym momencie pies rzucił się na nas. Zdążyłam tylko zasłonić synka. Pies pogryzł mnie w nogi.

mieszaniec **/dotyczy pogryzień i nieudolności służb miejskich

**

Wera

1,0,1434175

Gazeta Wyborcza Wrocław nr 118, wydanie wrw (Wrocław) z dnia 22/05/2001 - 22/05/2001AKTUALNOŚCI, str. 5 [podpis] GRZEGORZ KOCZUBAJ

Kaukaz pod prądem

Kaukaz znów przeskoczył płot i rzucił się na jamnika. Szczątki psa rozwleczone były po całej drodze

kaukaz ** zagryzł 7 psów

**

Wera

1,0,576345

Gazeta Zachodnia nr 246, wydanie zig (Gorzów) z dnia 20/10/1998 - 20/10/1998, str. 1 [pagina] GORZÓW WIELKOPOLSKI [podpis] WALDEMAR GRUSZCZYŃSKI, JOANNA ŻARNOCH-CHUDZIŃSKA

Masakra W Lisiarni

Dwa rottweilery urządziły w niedzielę masakrę w lisiej fermie w Wilkanowie pod Zieloną Górą. Psy nie były głodne. Z nudów zagryzły 16 lisów, a 33 tak poraniły, że trzeba było je uśpić.

rottweilery ** zagryzły lisy

*

Wera

1,0,1257099

Gazeta w Bydgoszczy nr 254, wydanie byb (Bydgoszcz) z dnia 30/10/2000 AKTUALNOŚCI, str. 1 [podpis] MC

Pies pogryzł dziecko

Pies rasy husky pogryzł w Bydgoszczy siedmioletniego chłopca. Dziecko jest w szpitalu, ma na twarzy kilkanaście szwów


**

Wera

1,0,1269926

Gazeta w Bydgoszczy nr 266, wydanie byb (Bydgoszcz) z dnia 15/11/2000 AKTUALNOŚCI, str. 1 [podpis] MC

Nie ma winnych Jak postąpić z agresywnym psem"

Siedmioletni chłopiec ma sześć-dziesiąt szwów na twarzy. Dwa tygodnie temu rzucił się na niego pies rasy husky.
Dziecko pogryzł husky, ale artykuł mówi przede wszystkim o braku reakcji ze strony policji, bo właścicielm huskiego jest policjant.


**

Wera

1,0,1178097

Gazeta Stołeczna nr 186, wydanie waw (Warszawa) z dnia 10/08/2000 , str. 2 [podpis] NOT. MAF

ZWIERZĘTA PYTANIE O POGRYZIENIA

Przedwczoraj w Grochalach Nowych psy zaatakowały i dotkliwie pogryzły dziewięcioletnią dziewczynkę. Jest ich trzy - ośmioletnia suka owczarek podhalański, trzyletni mieszaniec wilkowaty i półtoraroczny mieszaniec husky. Dlaczego dochodzi do wypadków i nikt nie wyciąga z nich wniosków? Kto zawinił w tej sytuacji?


**

Wera

1,0,1504194

Gazeta Wyborcza Olsztyn nr 186, wydanie olo (Olsztyn) z dnia 10/08/2001 - 10/08/2001, str. 1 [autor fot./rys] TOMASZ WASZCZUK [podpis] KRZYSZTOF OLSZEWSKI;KOL; OPRAC. KOL

Pogryziony ośmiolatek POZOSTAWIONY BEZ OPIEKI PIES RZUCIŁ SIĘ NA DZIECKO

Syberian huski pogryzł ba- wiącego się w piaskownicy ośmioletniego Łukasza. Zdaniem właścicielki pies uciekł z domu przez uchylone drzwi.


**

Wera

1,0,1422551

Gazeta Morska nr 108, wydanie gdg (Gdańsk) z dnia 10/05/2001 - 10/05/2001 AKTUALNOŚCI, str. 4 [podpis] WALDEMAR ULANOWSKI; WALDEMAR ULANOWSKI

Złe malamuty GDAŃSK. Psy pogryzły 10-letnie dziecko

Dwa psy rasy alaskan malamut pogryzły 10-letnią dziewczynkę w parku oruńskim.


**

Wera

1,0,1102318

Gazeta Wyborcza nr 111, wydanie waw (Warszawa) z dnia 13/05/2000-14/05/2000 KRAJ, str. 4 [podpis] KATARZYNA FRYC, GDAŃSK

Nieodpowiedzialny właściciel doprowadził do tragedii Hodowca pod sąd

Dwa psy rasy alaskan malamut pogryzły trzyletniego Dawida. Dziecko, z ranami szarpanymi szyi, głowy i karku, trafiło do szpitala w Wejherowie. Przez cztery miesiące Dawid walczył w szpitalu o życie. W marcu ub.r. zmarł, nie odzyskując przytomności.


**

Wera1,0,1872873

Gazeta w Katowicach nr 236, wydanie kak (Katowice) z dnia 09/10/2002 MIASTO, str. 4

Biały husky uwiązany na kablu do domu. Jest na łasce sąsiadów, bo włałcicieli nie ma. Sta? si? agresywny.


**

Basia

1,0,1896457

Gazeta Wyborcza Wroc?aw nr 196, wydanie wrw (Wroc?aw) z dnia 23/08/2002 WYDARZENIA, str. 3

Dwa bezpańskie ogromne dogi zaatakowa?y turystów pod schroniskiem na Śnieżce.


**

Basia

1,0,1945683

Gazeta w Bia?ymstoku nr 290, wydanie bib (Bia?ystok) z dnia 13/12/2002 MIASTO, str. 8

OWCZAREK husky zaatakował 15 letnią dziewczynę na białostockim osiedlu.Basia1,0,853456


Mieszkańcy bloku przy ulicy Estońskiej w Krakowie od lat muszą znosić uciążliwych współlokatorów.- Mieszkamy w wielkiej budzie - skarżą się.

Sąsiedzi z trzeciego piętra hodują psy pociągowe rasy Alaskan Malamut. Wielka buda

Hodowla liczy pięć dorosłych psów, które dwa razy w roku mają młode - wtedy bywa ich trzynaście. Malamuty są agresywne. Zdarzało się, że pogryzły inne psy, a nawet ich opiekunów.


**

ReiMar

1,0,249529 Gazeta Wyborcza nr 140, wydanie waw (Warszawa) z dnia 18/06/1997 - 18/06/1997KRAJ, str. 2 [podpis] anr

Zle psy Jak to robią Niemcy...

Hodowla agresywnych psów nie jest generalnie zabroniona. Poszczególne landy wprowadzają jednak pewne ograniczenia.

w Północnej Nadrenii-Westfalii właściciel musi zdać egzamin z wiedzy o hodowli i wychowaniu takich psów.

Niebezpieczne psy należy prowadzić na smyczy i w kagańcu, i w ogóle trzymać je w taki sposób, by nie zagrażały otoczeniu. Za naruszanie tych przepisów grożą grzywny (w Bawarii nawet do 100 tys. marek).

W niektórych landach zabroniono szkolenia psów szczególnie agresywnych, w innych jest ono dozwolone, ale tylko za specjalnym zezwoleniem władz, dla celów ochrony osobistej.


*** Wera

Nr ew. Żródło Opis - streszczenie Rasa Prio-
rytet
Oprac.

1,0,87187

Gazeta Stołeczna nr 268, wydanie waw (Warszawa) z dnia 18/11/1997 - 18/11/1997AKTUALNOŚCI, str. 3 [podpis] iwo

Pechowa trasa

Marcina Święcickiego pogryzł pies. W nocy z soboty na niedzielę prezydent biegał w okolicach projektowanej Trasy Siekierkowskiej. - Z mroku wyszedł duży owczarek. Prezydent zachował się według starej szkoły, która mówi, by w takich wypadkach się zatrzymać. Mimo to pies go okrążył i zaatakował ...Na pogotowiu założono mu 11 szwów.

owczarek**

Wera

1,0,769591

Gazeta Wyborcza Olsztyn nr 97, wydanie olo (Olsztyn) z dnia 26/04/1999 AKTUALNOŚCI, str. 2 [podpis] goga

Pies Pogryzł Chłopca

W sobotę po południu wilczur Ares zaatakował 16-letniego Krzysztofa F. ...Biegał po osiedlu Dajtki bez kagańca i smyczy. Ugryzł chłopca w nogę. Krzysztof F. trafił do szpitala...pojawili się policjanci, Ares nie pozwalał im wejść na posesję. Nie reagował na wezwania właściciela.

wilczur

**

Wera

1,0,829191

Gazeta w Krakowie nr 151, wydanie krk (Kraków) z dnia 01/07/1999 AKTUALNOŚCI, str. 2

Pies Zatakował

Puszczony bez kagańca przez pijanego właściciela rottweiler zaatakował pięcioletnią dziewczynkę...Jak dowiedzieliśmy się, dziewczynka bawiła się spokojnie wraz z koleżankami, gdy podbiegł do nich rottweiler i zaatakował. Dziewczynka odniosła, na szczęście, jedynie powierzchowne obrażenia. Pies już wcześniej biegał po osiedlu bez kagańca i smyczy...Włąściciel psa miał we krwi ponad 2,5 prom. alkoholu.

rottweiler

**

Wera

1,0,864991

Gazeta Morska nr 192, wydanie gdg (Gdańsk) z dnia 18/08/1999 AKTUALNOŚCI, str. 4 [podpis] Kef

Pies Zamiast Noża SĄD. Rozbój Z Udziałem Rottweilera

We wrześniu ub.r., około godziny drugiej w nocy, trzy osoby wpadły do mieszkania przy ulicy Łąkowej w Gdańsku. Hałasy obudziły śpiącego właściciela lokalu. Jacek B. spostrzegł, że w pokoju stoi dwójka jego znajomych - Krzysztof G., Magdalena K. oraz nieznajoma kobieta. Między nimi biegał pies rasy rottweiler. Doszło do szarpaniny, a kobiety szczuły swą ofiarę psem, który rzucił się na mężczyznę i rozerwał koszulkę. Po raz pierwszy przed gdańskim Sądem Okręgowym rozpocznie się sprawa, w której za "niebezpieczne narzędzie rozboju" uznano psa rottweilera.

rottweiler

**

Wera

1,0,883603

Gazeta w Katowicach nr 128, wydanie kak (Katowice) z dnia 04/06/1999 , str. 3 [ UWAGA: Jastrzębie Zdrój; zwierzęta; psy; napady; pogryzienia; policja ] [podpis] Angelika Swoboda

Nie ten Bags / JASTRZĘBIE ZDRÓJ. Pies dotkliwie pogryzł swoich właścicieli

Coś temu psu odbiło. Był agresywny, nie chciał się uspokoić - mówią działkowcy, którzy znali Bagsa. Pogryziony przez swojego psa właściciel walczy o życie, jego syn także przebywa w szpitalu. Policjanci musieli zastrzelić rozszalałe zwierzę. ...Jeśli ten owczarek przez dłuższy czas przebywał sam w kojcu, a właściciel rzadko do niego zaglądał, to po prostu pies mógł zdziczeć mówi lekarz weterynarz Marek Parczyk .

owczarek

**

Wera

1,0,899503

Gazeta w Radomiu nr 209, wydanie rar (Radom) z dnia 07/09/1999 JEDYNKA, str. 1 [podpis] BMW

Mądry po Wypadku RADOM. Dwa Rottweilery Napadły Na Mieszkankę Ustronia

Do spacerującej ze swym jamnikiem Alicji Głodo dobiegły dwa rottweilery, bez smyczy i kagańców. Widząc zbliżające się psy kobieta schowała jamnika za kurtkę. - Rottweilery rzuciły się na mnie i zaczęły szarpać pośladki. Po chwili przewróciły mnie i gryzły w głowę - relacjonuje Alicja Głodo. - Kiedy jamnik wypadł spod kurtki, jeden z psów zaczął go gryźć. Dopiero po pewnym czasie właścicielom rottweilerów udało się odciągnąć je od ofiar....Drugi właściciel rottweilera także zgłosił się do nas z zaświadczeniem o szczepieniu. Ustaliliśmy jednak, że zastrzyk został zrobiony dwie godziny po zajściu - powiedziano nam w III Komisariacie Policji.

rottweiler

**

Wera

1,0,938803

Gazeta w Elblągu nr 249, wydanie elb (Elbląg) z dnia 23/10/1999-24/10/1999 AKTUALNOŚCI, str. 4 [podpis] CHA

Pies Pogryzł Dziecko

Czworo dzieci bawiło się w pobliżu wsi na łące. Niespodziewanie podbiegł do nich duży pies, który urwał się z łańcucha w gospodarstwie Mariusza D. ...Zwierzę rzuciło się na 8-letniego Artura. Na ratunek przybiegł 13-letni Łukasz C., któremu udało się odciągnąć psa. Chłopiec ma liczne rany szarpane twarzy i głowy. Uszkodzone zostały też kości czaszki. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

brak podanej rasy

**

WeraNr ew. Żródło Opis - streszczenie Rasa Prio-
rytet
Oprac.

1,0,1062595.html

Gazeta Morska nr 74, wydanie gds (Słupsk) z dnia 28/03/2000 JEDYNKA, str. 1

[podpis] WALDEMAR ULANOWSKI, NOT. WU

Człowiek Na Ząb

SŁUPSK. Problemy Z Agresywnymi Psami

Kobieta wyszła na spacer z psem i została pogryziona przez owczarka niemieckiego. Właściciel psa w ogóle nie zareagował.             

Pięcioletnia Ania spacerowała obok swojego domu i  została pogryziona przez rottweilera. Kolegium ukarało właściciela rottweilera niewielką grzywną.

Pies pogryzł 13-letnią dziewczynkę. Rottweiler rzucił się na kobietę.

Dwie kobiety szły chodnikiem i nagle jedna poszczuła drugą psem. Poszkodowana trafiła do lekarza z ranami kąsanymi nóg.

Problem psów puszczanych luzem i suk w cieczce.

owczarek
niemiecki

**

ReiMar

1,0,105878.html

Gazeta Wyborcza nr 238, wydanie waw (Warszawa) z dnia 09/10/1992 - 09/10/1992, str. 4

[podpis] Adam WAJRAK; Fot. Michał Kwiatek

DR BESTIA I MR MIŚ

Problem ze źle prowadzonymi owczarkami kaukazkimi, kupowanymi przez nieodpowiednich ludzi i trzymanymi w mieszkaniach - nieświadome i nieprzemyślane kupowanie psów bez uprzedniego zapoznania się z cechami rasy. Pomysł wprowadzenia obowiązkowych szkoleń.

owczarek
 kaukazki

**

ReiMar

1,0,1087636.html

Gazeta Łódzka nr 97, wydanie lol (Łódź) z dnia 25/04/2000 AKTUALNOŚCI, str. 2

[podpis] ZIEM

PODPATRZONE

Furia nieujarzmiona

Właściciel rottweilera puszcza psa luzem i bez kagańca.

rottwailer

**

ReiMar

1,0,1395783.html

Gazeta w Białymstoku nr 81, wydanie bib (Białystok) z dnia 05/04/2001 - 05/04/2001, str. 1

[autor fot./rys] FOT. ZYGMUNT GAŁASZEWSKI

[podpis] JOANNA HOFMANN

Bestia, nie pan!

SUWAŁKI. Zagłodził psy na śmierć

Cztery martwe psy i osiem tak zagłodzonych i zaniedbanych, że nie wiadomo, czy przeżyją, znaleźli strażnicy miejscy na opuszczonej posesji na peryferiach Suwałk.

Właściciel był prawdopodobnie handlarzem.

 

**

ReiMar

1,0,1473641.html

Gazeta w Opolu nr 156, wydanie opo (Opole) z dnia 06/07/2001 - 06/07/2001AKTUALNOŚCI, str. 3

[podpis] ART

Ciężko pogryziona

OPOLE. Pies pogryzł kobietę, a jego właściciel nie udzielił jej pomocy

W centrum miasta, w środku dnia, pitbulterier pogryzł kobietę – właściciel psa nawet nie potrafił go odwołać. Kiedy wreszcie pies puścił kobietę właściciel uciekł.

pitbulterier

**

ReiMar

1,0,1851066.html

Gazeta w Radomiu nr 185, wydanie rar (Radom) z dnia 09/08/2002 JEDYNKA, str. 1

[podpis] MAK

Po wypadku w Kosowie. Pitbul będzie uśpiony

Dni Tajsona policzone

Pitbul pogryzł rodziców właściciela psa. Właściciel złożył oświadczenie, że zgadza się na uśpienie psa

pitbulterier

**

ReiMar

1,0,1920468.html

Gazeta Wielkopolska nr 267, wydanie pop (Poznań) z dnia 16/11/2002-17/11/2002 OSTATNIA STRONA, str. 20

[podpis] MARTA TYLENDA

WIELKOPOLSKI TYDZIEŃ

Dresiarz nie kupi jamnika

Psy zaatakowały dzieci - jedno z dzieci straciło nos i część twarzy, oboje walczą o życie.

"Duże, groźne psy kupują zakompleksieni ludzie. Wydaje im się, że zwierzę sprawia, iż inni patrzą na nich ze strachem i szacunkiem. Dowód? Nie widziałam jeszcze dresiarza z jamniczkiem"

 

**

ReiMar

1,0,1938828.html

Gazeta w Rzeszowie nr 283, wydanie rzr (Rzeszów) z dnia 05/12/2002 JEDYNKA, str. 1

[podpis] DW

amstaf pogryzł człowieka

Czyj to pies"

Agresywny amstaff zaatakował człowieka i pogryzł go. Policja szuka właściciela zwierzęcia

Pies biegał bezpańsko po osiedlu, zaatakował człowieka. Był bardzo agresywny, zagryzł jednego psa, innego okaleczył.

amstaff

**

ReiMar

1,0,2075750.html

Gazeta w Lublinie nr 103, wydanie lul (Lublin) z dnia 05/05/2003 MIASTO, str. 3

[podpis] GRZEGORZ PRACZYK

Bukowina. Pies pogryzł dziecko

Chłopca uratował wujek

Mieszaniec rottweilera z owczarkiem niemieckim dotkliwie pogryzł w twarz sześcioletnie dziecko. Chłopiec zawdzięcza życie natychmiastowej interwencji swojego wujka. To już czwarty w tym roku przypadek pogryzienia dziecka przez psa w woj. lubelskim.

mieszaniec rottwailera

**

ReiMar

1,0,2180981.html

Gazeta Wyborcza Olsztyn nr 202, wydanie olo (Olsztyn) z dnia 30/08/2003-31/08/2003 WYDARZENIA, str. 3

[autor fot./rys] TOMASZ WASZCZUK, TOMASZ WASZCZUK

[podpis] ANITA CHUDZIŃSKA

Z POLICJI. Kolejna ofiara agresywnego psa , Rozmowa z kynologiem

Groźne mieszańce, Zły pies

Dwie osoby, w tym 3,5-letnie dziecko, zmarły w ostatnich dniach na Warmii i Mazurach z powodu pogryzień przez psy. W obu wypadkach sprawcami nieszczęścia były mieszańce groźnych ras - pitbulla i amstafa. Winne są martwe przepisy o pozwoleniach na trzymanie psów ras uznanych za agresywne.

mieszaniec
pitbulla i
amstaffa

**

ReiMar

1,0,1004443.html

Gazeta w Kielcach nr 17, wydanie kik (Kielce) z dnia 21/01/2000 AKTUALNOŚCI, str. 3

[podpis] MAGDALENA PRZYBYŁA

Agresywne watahy

Bezpańskie Psy Grasują Na Ulicach Skarżyska I Skalbmierza

Wypuszczane luzem psy atakują ludzi.

 

**

ReiMar

1,0,1168784.html

Gazeta w Częstochowie nr 176, wydanie czc (Częstochowa) z dnia 29/07/2000-30/07/2000 MIASTO, str. 3

[podpis] MJS

... wreszcie pogryzł

PIEŃKI SZCZEPOCKIE. Kto jest odpowiedzialny za psa

Na 6-letniego Grzegorza P. napadł duży pies mieszaniec. W efekcie chłopiec trafił do szpitala. Następnego dnia po zdarzeniu zwierzę nadal biegało po ulicach. Właściciel mieszka w zaniedbanym domu, otoczonym dziurawym ogrodzeniem, nie reaguje na uwagi, żeby psa zamykać, wiązać albo naprawić dziurawy płot.

mieszaniec

**

ReiMar

1,0,1250125.html

Gazeta Łódzka nr 248, wydanie lol (Łódź) z dnia 23/10/2000 AKTUALNOŚCI, str. 4

[podpis] MJ

Agresywny wilczur

Trzy psy zaatakowały jedenastoletniego chłopca. Wezwani na miejsce weterynarze i policjanci złapali dwa psy, trzeci - owczarek niemiecki - uciekł. Znaleziono go po dwóch godzinach. Pies rzucił się na policjanta, który próbował go złapać. Funkcjonariusz zastrzelił psa.

owczarek
niemiecki

**

ReiMar

1,0,1347507.html

Gazeta na Pomorzu nr 32, wydanie szs (Szczecin) z dnia 07/02/2001 - 07/02/2001AKTUALNOŚCI, str. 3

[autor fot./rys] WŁODZIMIERZ PIĄTEK

[podpis] PIOTR SZESZKO

Andrzej Sz.: to Malwina gryzie

SZCZECIN. Kolegium ukarało właściciela agresywnych psów

Bulterier i owczarek niemiecki pogryzły 15-letnia dziewczynę 6-letniego chłopca i 3-miesiecznego szczeniaka. Właściciel (lekarz) puszcza psy luzem.

bulterier/

owczarek
 niemiecki

**

ReiMar

1,0,1068492.html

Gazeta w Radomiu nr 79, wydanie rar (Radom) z dnia 03/04/2000 AKTUALNOŚCI, str. 3

[podpis] mat

Czy To rottweiler"

Z POLICJI. Komu Postawić Zarzuty

13-letnia dziewczynka, podczas odwiedzin u koleżanki, została pogryziona przez rottweilera. Właściciel nie miał pozwolenia na trzymanie psa, kynolodzy ustalą, czy pies jest rasowym rottweilerem.

rottwailer

**

ReiMar

1,0,1174836.html

Gazeta w Katowicach nr 183, wydanie kak (Katowice) z dnia 07/08/2000 AKTUALNOŚCI, str. 3

[podpis] JUDY

Dlaczego zaatakował"

KATOWICE. Właściciel amstafa winny pogryzienia czterolatka"

Chłopiec, który bawił się z grupą dzieci na podwórku przed swoim blokiem, został dotkliwie pogryziony przez amstaffa. Pies biegał po osiedlu bez kagańca i smyczy. Właściciel twierdzi, że nie odpowiada za pogryzienie chłopca, bo wcześniej sprzedał psa znajomemu. Niewykluczone, że pies stał się agresywny, bo zarówno właściciel psa jak i jego znajomy (ten który ponoć kupił amstafa) byli w czwartek wieczorem kompletnie pijani.

amstaff

**

ReiMar

1,0,1211010.html

Gazeta na Pomorzu nr 221, wydanie szs (Szczecin) z dnia 21/09/2000 JEDYNKA, str. 1

[autor fot./rys] WŁODZIMIERZ PIĄTEK

[podpis] REM; JANUSZ ZIELIŃSKI; PRZEMYSŁAW NADOLSKI; NOT. REM

Czy musi dojść do kolejnej tragedii"

Zasmucająca niefrasobliwość policjantów z Pogodna

Agresywne psy terroryzują mieszkańców. 15-letnią Malwinę dwa razy pogryzły psy tego samego właściciela – wilczur i amstaff. Dziewczyna szła z kolegą, który zerwał z ogrodzenia zwisającą różę - zobaczył to właściciel i spuścił ze smyczy wilczura. Innym razem  spacerowała ze spanielem i jamnikiem w parku. Idącemu w pobliżu Andrzejowi Sz. zerwał się ze smyczy bulterier. Pies poszarpał jej trzy palce dłoni. Mieszkańcy twierdzą, że psy Sz. są agresywne, wyrywają się i nigdy nie mają kagańców.

wilczur
/ amstaff/
 bulterier

**

ReiMar

1,0,1460433.html

Gazeta na Pomorzu nr 143, wydanie szs (Szczecin) z dnia 21/06/2001 - 21/06/2001JEDYNKA, str. 1

[autor fot./rys] WOJCIECH NEC

[podpis] MICHAŁ REMBAS, NOT. REM; NOT. REM;MICHAŁ REMBAS; GRAŻYNA GUNIA

Ciężkie czasy dla czworonogów

Rozpoczął się sezon porzucania psów

Rozpoczął się sezon porzucania psów. Rottweilera przywiązanego smyczą do drzewa znaleziono w nocy z wtorku na środę na ulicy Poniatowskiego. Śliczna, zadbana suka, która widocznie zbrzydła właścicielowi, teraz jest w schronisku dla zwierząt. Wyrzucane psy błąkają się po lasach – mieszaniec wpadł w pętlę zastawioną na dzika w lesie pod Osowem. Gdyby nie znalazł go jeden z mieszkańców, pewnie by się udusił.

 

*

ReiMar

1,0,1488646.html

Gazeta Stołeczna nr 172, wydanie waw (Warszawa) z dnia 25/07/2001 - 25/07/2001, str. 6

[podpis] BARTOSZ RAJ; WYB. RAJ

Hycel pilnie potrzebny

INTERWENCJE. Tel. 841 05 75, e-mail: stoleczna@agora.pl

Kilkuletni owczarek niemiecki, który pilnował parkingu strzeżonego, po sprzedaży parkingu został wyrzucony przez właściciela. Pies błąka się po ulicy, jest agresywny. Nie ma możliwości, aby z nim coś zrobić.

owczarek
 niemiecki

*

ReiMar

1,0,153918.html

Gazeta Wyborcza nr 120, wydanie P z dnia 25/05/1994 - 25/05/1994, str. 4

[podpis] Jolanta KOWALEWSKA, Szczecin

CZY ATOS BYŁ W ZŁYCH RĘKACH

Owczarek niemiecki zagryzł 5-letniego Patryka. Nim trafił do rodziców chłopca, prawdopodobnie był szkolony przez policję.

owczarek
niemiecki

**

ReiMar

1,0,1694391.html

Gazeta Wielkopolska nr 61, wydanie pop (Poznań) z dnia 13/03/2002 JEDYNKA, str. 1

[autor fot./rys] PRZEMYSŁAW GRAF, JAKUB STACHOWIAK

[podpis] MAŁGORZATA LAMPA JAKUB STACHOWIAK;N

Gryzą psy

12-letnia Darię w drodze do sklepu zaatakowały trzy psy. Mieszańce należące do radnego wydostały się z kojca.

mieszaniec

**

ReiMar

1,0,1828573.html

Gazeta Wielkopolska nr 174, wydanie pop (Poznań) z dnia 27/07/2002-28/07/2002 WYDARZENIA, str. 3

[podpis] JS, PZ

Policja. Pogryziony nastolatek

Dlaczego pies zaatakował"

Mieszaniec rottweilera zaatakował nastolatka. Nie wiadomo dlaczego, wyprowadzany przez właściciela pies, ugryzł chłopca w genitalia.

mieszaniec rottwailera

**

ReiMar

1,0,188605.html

Gazeta Wyborcza nr 160, wydanie waw (Warszawa) z dnia 12/07/1995 - 12/07/1995JEDYNKA, str. 1

[autor fot./rys] Rys. Hanna Pyrzyńska

[podpis] Piotr Cegielski, Sztokholm

Szwecja - koniec pieskiego życia"

60 ras do likwidacji

Szwedzkie ministerstwo rolnictwa zakazało hodowli psów i kotów dotkniętych dziedzicznymi wadami rozwojowymi. W praktyce prawo to może doprowadzić do likwidacji przeszło 60 ras psów. Powołując się na niedawną rezolucję Rady Europy oraz opinie weterynarzy Szwedzi zamierzają zlikwidować rasy, które przenoszą genetyczne deformacje - niebezpieczne dla ludzi lub powodujące cierpienia zwierząt.

 

*

ReiMar

1,0,2063192.html

Gazeta Wielkopolska nr 91, wydanie pop (Poznań) z dnia 17/04/2003 MIASTO, str. 6

[podpis] ANNA ORŁOWSKA

Z SĄDU.

Proces o odszkodowanie za zagryzionego psa

Axel morderca

Mieszaniec podobny do amstaffa zagryzł na oczach dzieci owczarka berneńskiego. Właścicielka owczarka ma wrażenie, że sąsiad umyślnie wypuścił mieszańca, który już nie pierwszy raz zaatakował jakieś zwierzę w okolicy i może to zrobić ponownie, bo często chodzi bez opieki, nigdy nie ma też założonego kagańca

mieszaniec amstaffa

**

ReiMar

1,0,2155313.html

Gazeta w Rzeszowie nr 175, wydanie rzr (Rzeszów) z dnia 29/07/2003 WYDARZENIA, str. 4

[podpis] ASK

Łańcut. Niebezpieczne zwierzę

Atak dobermana

Doberman dotkliwie pogryzł mieszkankę podłańcuckiej Dębiny. Kobieta poszła odwiedzić znajomych. Na ogrodzeniu znajdowały się dwie tabliczki ostrzegające przed psem, ale bramka była otwarta, więc kobieta weszła na teren gospodarstwa. Sądziła, że psa nie ma. Doberman był jednak w obejściu.

doberman

**

ReiMar

1,0,2227212.html

Gazeta na Mazowszu nr 247, wydanie plp (Płock) z dnia 22/10/2003 WYDARZENIA, str. 3

[podpis] MILENA ORŁOWSKA

Z SĄDU. Wyrok w sprawie rozboju

Groźna broń na łapach

Dwóch nastolatków napadło na 15-letniego chłopca i poszczuło go psem. Amstaff podjudzany przez napastników gryzł 15-latka. Lekarze naliczyli u chłopca w sumie ok. 20 ugryzień.

amstaff

**

ReiMar

1,0,4146889.html

GW Opole nr 193, wydanie opo (Opole) z dnia 18/08/2004 MIASTO, str. 3

[autor fot./rys] JAROSŁAW CAVOUR\WWW.112.OPOLE.PL

[podpis] ATE

Agresywny wilczur

Duży, czarny wilczur zaatakował wczoraj na ulicy Konopnickiej 45-letniego mężczyznę, który spacerował z małym pieskiem, po czym uciekł.

wilczur

**

ReiMar

1,0,467894.html

Gazeta Bielska nr 193, wydanie kab (Bielsko Biała) z dnia 20/08/1997 - 20/08/1997, str. 1

[podpis] zbigniew pendel

Do serca przytul psa" / PODBESKIDZIE. Kto ma się zająć bezdomnymi zwierzętami

Ekolodzy chcieliby sterylizować bezpańskie zwierzęta. Jako przykład podają Anglię, gdzie w latach 60. przeprowadzono w całym kraju akcję sterylizacji bezpańskich psów.

 

*

ReiMar

1,0,558477.html

Gazeta na Mazowszu nr 229, wydanie plp (Płock) z dnia 30/09/1998 - 30/09/1998AKTUALNOŚCI, str. 3

[podpis] Anna Ferens

ŁĘCZYCA. Sprawa Z Psami

Czy One Się Dożywiały"

Mieszańce z domieszką owczarka niemieckiego zaatakowały 11-letniego chłopca, gdy wracał ze szkoły. Właściciela psów prokuratura oskarża o znęcanie się nad zwierzętami. Prawdopodobnie psy pogryzły chłopca z głodu.

mieszańce owczarka niemieckiego

**

ReiMar

1,0,677929.html

Gazeta w Kielcach nr 52, wydanie kik (Kielce) z dnia 03/03/1999 JEDYNKA, str. 1

[autor fot./rys] Fot. JarosŁaw Kubalski

[podpis] JOANNA GERGONT, oprac. dar

Gryzący Problem

KIELCE. Czy Właściciele Niebezpiecznych Psów Są Bezkarni"

Na jednym z kieleckich placów zabaw doberman zagryzł małego kundelka. Pies nie jest kontrolowany, widać w nim szaloną agresję. Doberman złapał za gardło małego kundla. Szarpał i gryzł. Właściciel psa stał kilkanaście metrów dalej i nie reagował. Kiedy doberman zostawił konające zwierzę, spokojnie zabrał go na spacer na okoliczne łąki. To nie pierwsze tego typu zdarzenie, zawsze brak jest reakcji ze strony właściciela. W świetle obowiązujących przepisów ukaranie właściciela jest bardzo trudne i nie zawsze możliwe.

doberman

**

ReiMar

1,0,1074181.html

Gazeta Morska nr 85, wydanie gds (Słupsk) z dnia 10/04/2000 JEDYNKA, str. 1

[autor fot./rys] BEATA KITOWSKA

SŁUPSK. Agresywnych psów cd.

Gryzą i będą gryźć

Posokowiec bawarski pogryzł psa tej samej rasy. Przechodnie obawiają się, że potwornie agresywny rottweiler przeskoczy płot. Rowerzystę zaatakowała sfora psów.

posokowiec bawarski/

rottweiler/

mieszańce

**

ReiMar

1,0,1245488.html

Gazeta w Bydgoszczy nr 244, wydanie byb (Bydgoszcz) z dnia 18/10/2000 MIASTO, str. 3

[podpis] NOT. SKA;MC

Bokser nie lubi więzów

PIES SIĘ WŚCIEKŁ NA SWEGO PANA

Bokser pogryzł swojego pana, który na polecenie strażników miejskich chciał uwiązać zwierzę. Przyczyną najprawdopodobniej było nieprawidłowe ułożenie psa przez właściciela.

bokser

**

ReiMar

1,0,1306586.html

Gazeta Łódzka nr 301, wydanie lol (Łódź) z dnia 28/12/2000 , str. 3

[podpis] ADAM CZERWIŃSKI, MICHAŁ JÓŹWIAK

Dobrze wychowani mordercy

REGION. Tragedia w Wiktorowie

Sześć psów, krzyżówki sznaucera olbrzyma z mastifem napolitano, wypuszczanych przez właściciela luzem na pole, zmasakrowało człowieka - ofiara leżała naga, tylko na nogach zostały buty. Ciało było potwornie poranione. Na rękach i plecach powyrywane całe płaty mięsa.

mieszańce sznaucera z mastifem napolitano

**

ReiMar

1,0,1357987.html

Gazeta Stołeczna nr 48, wydanie waw (Warszawa) z dnia 26/02/2001 - 26/02/2001, str. 3

[podpis] JANINA BLIKOWSKA; BOŻENA RAJCZAK

Fuks, że nie zginął

BIELANY. Policyjny pościg za psem

Biegający bez opieki po klatce schodowej amstaff rzucił się na brodacza angielskiego a następnie zaatakował cocker-spaniela. Próbował też ugryźć człowieka. Właścicielka uciekła do domu. Tłumaczyła później, iż psa wypuścił z domu jej syn z zaburzeniami psychicznymi.

amstaff

**

ReiMar

1,0,1441530.html

Gazeta w Krakowie nr 125, wydanie krk (Kraków) z dnia 30/05/2001 - 30/05/2001AKTUALNOŚCI, str. 4

[podpis] MOL

Bez psów żyć nie może

Pies pogryzł 9-letnią dziewczynkę. Właścicielką psa jest „miłośniczka” psów która miewa czasami nawet 15 zwierząt.

mieszaniec

**

ReiMar

1,0,1489190.html

Gazeta Wyborcza Olsztyn nr 171, wydanie olo (Olsztyn) z dnia 24/07/2001 - 24/07/2001AKTUALNOŚCI, str. 4

[podpis] GREG, AP

Groźne psy

OLSZTYN. Mimo zakazów psy nadal bez smyczy

Pozbawiony opieki pies pogryzł 15-letnią dziewczynkę. Pijany właściciel nie przyszedł jej z pomocą. Zwierzę biegało bez smyczy, a pijany właściciel siedział obok. Pittbull pogryzł 15-letniego chłopca, który wracał z zakupów. Do takich zdarzeń dochodzi mimo obowiązującego zakazu wyprowadzania psów bez smyczy i kagańców.

mieszaniec/ pitbulterier

**

ReiMar

1,0,1559074.html

Gazeta w Katowicach nr 240, wydanie kak (Katowice) z dnia 13/10/2001 - 14/10/2001AKTUALNOŚCI, str. 4

[autor fot./rys] MARTA BŁAŻEJOWSKA

[podpis] JAROSŁAW ORZEŁ; NOT. JOR

Igor czeka na wyrok

BĘDZIN. Niebezpieczny pies"

Półtorarocznemu pitbulterierowi, który zagryzł psa na swoim osiedlu, grozi uśpienie. Pies był wyprowadzany bez smyczy i kagańca, przez co zagryzł już 6 psów, które go zaczepiły. Pies jest łagodny, winę za tę sytuację ponoszą nieodpowiedzialni właściciele.

pitbulterier

**

ReiMar

1,0,1811984.html

Gazeta w Białymstoku nr 162, wydanie bib (Białystok) z dnia 13/07/2002-14/07/2002 MIASTO, str. 3

[podpis] AW

POLICJA. Pogryzione dziecko

Horda psów na podwórku

11-letnia dziewczynka została dotkliwie pogryziona przez psa na białostockim osiedlu Piaski. Policja podejrzewa, że znajdujące się obecnie na obserwacji zwierzę jest bezpańskie.

 

**

ReiMar

1,0,1832148.html

Gazeta Stołeczna nr 217, wydanie waw (Warszawa) z dnia 17/09/2002 MIASTO, str. 6

[autor fot./rys] JACEK MARCZEWSKI

[podpis] BARBARA KASPRZYCKA, BARTOSZ RAJ

WESOŁA. Kolejne pogryzienie przez psa

Groźny Bas znów atakuje

Przynajmniej cztery osoby pogryzł owczarek kaukaski. Ostatnim razem znów okazało się, że pies nie był szczepiony. Właściciel psa nigdy nie trzymał go na smyczy i często niechcący wypuszczał z podwórka.

 

Opinia autorki artykułu:

Tego samego dnia, w którym Bas trafi do schroniska, dostanie kulę w łeb. Koniec problemu? Wcale nie! Edward C. weźmie sobie następnego psa - rottweilera, amstaffa, sznaucera, a może nawet kaukaza. Po prostu trzeba znaleźć Basowi nowego, odpowiedzialnego opiekuna - takiego, który zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa, poświęci się, ratując psu życie. Wiem, że to trudne, ale nie niemożliwe. Edward C. powinien z kolei do końca życia dostać zakaz posiadania jakiegokolwiek psa. I o to powinna zabiegać gmina.

owczarek kaukazki

**

ReiMar

1,0,1918778.html

Gazeta Wielkopolska nr 272, wydanie pop (Poznań) z dnia 22/11/2002 JEDYNKA, str. 1

[autor fot./rys] ŁUKASZ CYNALEWSKI

[podpis] ANNA ORŁOWSKA

(Wy)puszczone

Po ostatnich wypadkach pogryzień przez psy, właściciele masowo pozbywają się pupili, wyrzucając je na ulicę.

Amatorzy groźnych psów trafiają najczęściej na targowisko, gdzie można tanio kupić psa każdej rasy, z reguły bez rodowodu, często krzyżówki np. psa agresywnego z lękliwym a te psy, zgodnie z prawem, nie są uznawane za groźne i nie muszą być rejestrowane, bo nie mają rodowodów.

 

*

ReiMar

1,0,1937963.html

Gazeta Zachodnia nr 282, wydanie ziz (Zielona Góra) z dnia 04/12/2002 JEDYNKA, str. 1

[podpis] FB

WSCHOWA. Pies pogryzł kobietę

Groźny owczarek

Owczarek południoworosyjski dotkliwie pogryzł kobietę. Pies wydostał się ze specjalnego kojca.

owczarek południoworo
-syjski

**

ReiMar

1,0,2065552.html

Gazeta Morska nr 94, wydanie gdg (Gdańsk) z dnia 22/04/2003 JEDYNKA, str. 1

[podpis] MHL

Dziecko pogryzione przez psa

Bezmyślność właściciela

Jedenastoletnia dziewczynka została ciężko pogryziona przez psa. Zwierzę biegało samo, jego właściciel prawdopodobnie wyjechał z Gdyni na święta. Czarny, podpalany mieszaniec podobny do wilczur biegał bez smyczy i kagańca.

mieszaniec wilczuropo-
dobny

**

ReiMar

1,0,2300647.html

GW Lublin nr 11, wydanie lul (Lublin) z dnia 14/01/2004 JEDYNKA, str. 1

[podpis] JB

Dramat na Sławinku

Atak psa

Wilczur zaatakował małe dziecko. Potem rzucił się na swoją właścicielkę.

wilczur

**

ReiMar

1,0,4225122.html

GW Kraków nr 266, wydanie krk (Kraków) z dnia 13/11/2004-14/11/2004 JEDYNKA, str. 1

[autor fot./rys] MICHAŁ SIERSZAK

[podpis] ANETA CYRNEK, ZOFIA MRZEWIŃSKA

Bez przyczyny

Dwa rottweilery dotkliwie pogryzły młodego mężczyznę. Psy zaatakowały na wiadukcie kolejowym, były bez kagańców i obroży.

rottwailer

**

ReiMar

1,0,469280.html

Gazeta w Katowicach nr 229, wydanie kak (Katowice) z dnia 01/10/1997 - 01/10/1997, str. 2

[podpis] tomasz tosza, rim

Bingo pogryzł panią / KATOWICE. Szczeniak, który stał się za duży

Pies pogryzł młodą dziewczynę, swoją właścicielkę. Prawdopodobnie dlatego, ze był źle traktowany przez właścicieli.

mieszaniec

**

ReiMar

1,0,695823.html

Gazeta w Krakowie nr 70, wydanie krk (Kraków) z dnia 24/03/1999 AKTUALNOŚCI, str. 5

[podpis] Kos

TARNÓW. Problem Z Agresywnymi Psami

Grzywna Zamiast Kagańca

Rottweiler, wyprowadzony bez kagańca przez małoletnią córkę właściciela, pogryzł ucznia.

rottwailer

**

ReiMar
1,0,993977 Gazeta w Elblągu nr 4, wydanie elb (Elbląg) z dnia 06/01/2000 AKTUALNOŚCI, str. 3 [autor fot./rys] Fot. Piotr Kajmer [podpis] IWONA MAŁASZEWSKA

Nie Gryź, tylko Podaj Łapę ZWIERZĘTA. Wytresowane Psy Nie Są Groźne

Świadectwo ukończenia kursu tresury psa jest międzynarodowym dowodem na to, że pies jest przeszkolony, a co za tym idzie, zrównoważony i uległy swojemu panu. Liczy się to zwłaszcza w krajach, gdzie niektórych ras, zwłaszcza psów bojowych, w ogóle nie wolno hodować i rozmnażać. W Polsce jeszcze takiego prawa nie ma, wręcz przeciwnie - bardzo prężnie rozwija się hodowla tych ras. Wytresowany - niegroźny - mówi Jerzy Hajduk, treser psów Wera