logo
 NUMER 
 "ZERO"                


          15 Listopad 2005

| SPORT | ZAWODY | TRENINGI | HODOWLA | WYSTAWY | ŻYWIENIE | PRACA | DOGO - SOCJOTERAPIA |

poland

WERSJA POLSKA
___________


email

___________
E-ZIN  DZIAŁY

SPORT

ZAWODY
TRENINGI
KLUBY
PZSPZ

sport


HODOWLA


WYSTAWY
ŻYWIENIE
RASYZOOTERAPIA

HOME  home
Zamiast wstępniaka ...
4 listopad 2005, piątek
Autorzy: Sara & Etherlord

E-zin powstał, aby zebrać informacje
o psach zaprzęgowych w jedną całość. Mamy nadzieję, że grono czytelników będzie się rozrastać, a nasz e-zin stanie się popularny wśród miłośników zaprzęgowców.

W tym numerze przeczytacie między innymi reportaż o międzynarodowych zawodach psich zaprzęgów Finnmarksloppet, dowiecie się jak zacząć trenować ze swoim psem i jak go żywić, zobaczycie sprawozdanie z zawodów w Polsce i z wystawy na Węgrzech.
Zapraszamy do lektury!
                   Redakcja

l352
fot: Tajraga

Zawody zawody ...
4 listopad 2005, piątek
Autor: Basia

Pod koniec kalendarzowego lata a tak naprawdę na początku jesieni, bo 17 i 18 wrzesnia, do niewielkiej miejscowości Lubieszów przyjechali maszerzy z całej Polski.
101 ekip rozgościło się na terenie boiska Ludowego Klubu Sportowego, przyjeżdżając na III Jesienny Cross Dziergowice - Lubieszów organizowany przez Ludowy Zespół Sportowy "Odrzanka" Dziergowice Sekcja Sportu Psich Zaprzęgów "Cze-Mi".

l159
fot: Tajraga

Pierwszy dzień zawodów był pochmurny
i chłodny co niewątpliwie sprzyjało głównie psom. Na szczęście nie padał deszcz, który był zapowiadany przez meteorologów, i który padał poprzedniego dnia oraz w nocy. Zawodnicy ścigali się na dystansie od 600 m do 5 km, w zależności od klasy. Ze względu na zmiany przepisów, do Pucharu Polski Dryland zaliczane były jedynie klasy canicross, bikejoring, D, D1 oraz D2.
Na tych pierwszych w sezonie zawodach nie obyło się bez nowości.
czytaj dalej  prawy
Sucha karma
4 listopad 2005, piątek
Autor: Basia

Suche karmy to temat rzeka.
Mają swoich gorących zwolenników jak 
i równie gorących przeciwników. 
Nie chcę tutaj nikogo zachęcać ani zniechęcać do karmienia swojego pupila tego rodzaju pokarmem, chcę jedynie zwrócić Wam uwagę na kilka, moim zdaniem, istotnych drobiazgów.
Na naszym rynku co rusz pojawia się nowy producent psiej karmy. Kusi nas kolorowymi opakowaniami, promocyjną ceną oraz dodatkowymi gadżetami.
Nie dajmy się nabrać!
Bądźmy rozważni i nie podejmujmy decyzji pod wpływem chwili. Zabierzmy ulotkę
i przeanalizujmy to, co ona zawiera. Myślicie, że to trudne? Przekonajcie się, że wcale nie.
czytaj dalej  prawy

lvu
fot: Wiosna

Zaprzęgowce
a dogoterapia
/kontrowersje - wywiady/
4 listopad 2005, piątek
Autor: Katarzyna

Katarzyna:
Spotkałam się z wieloma negatywnymi opiniami nt. malamutów czy husky jako "psich terapeutów".
Jesteś zwolennikiem czy przeciwnikiem zaprzęgowców w dogoterapii ?

Leszek:
Hmm - pytanie mocno osobiste bo sam mam malamuta. Ale zanim odpowiem to zdefiniujmy może co rozumiesz pod pojęciem "dogoterapia". Jeśli nazwiesz
tak pracę z niepełnosprawnymi dziećmi prowadzoną przez tzw. wolontariuszy/przewodników - a tak to słowo jest najczęściej rozumiane - to odpowiem, że np. malamuta uważam za raczej kiepski pomysł bo są lepsze rasy.
Jeśli natomiast zdefiniujemy dogoterapię szerzej jako pracę z pacjentem, lub podopiecznym gdzie ważnym elementem tej pracy jest pies to odpowiem, że w takiej pracy rasa nie ma najmniejszego znaczenia. Znaczenie ma indywidualny program i kwalifikacje terapeuty/ wychowawcy.

Troche inaczej to wygląda, gdy nie mam do czynienia ze swoim psem a kieruję zespołem innych ludzi - właścicieli psów - wolę wtedy pracować z zaprzęgowcami niż z innymi rasami.
Ale to tylko ze względu na ludzi a nie na rasę psa - bo tę dalej uważam za bez znaczenia.

Katarzyna:
Przyznam, że nic z tego nie rozumiem...

Leszek (śmiejąc się):
Widzisz - jeśli w pracy z na przykład niepełnosprawnymi - mam współpracować z właścicielami psów to jedyną grupą, której się nie boję są własnie właściciele zaprzęgowców.


czytaj dalej  prawy
sherwood
fot: Etherlord

Niezwykła istota
4 listopad 2005, piątek
Autor: Maja

Hej, witam wszystkich bardzo serdecznie. Nazywam się alaskan malamute. Zastanawiacie się kim jestem? Jedni o mnie mówią pies, bo przypominam swoją budową tego czworonoga. Jeszcze inni sądzą, że jestem wilkiem (może - nigdy się w to nie zagłębiałem.) Znam takich, którzy stawiają tezę, że na pewno jestem kotem, bo mam identyczny charakter. Cóż, wszyscy są w błędzie.
To kim jestem?                       
czytaj dalej  prawy
fin4
fot: Leszek

Finnmarksloppet
4 listopad 2005, piątek
Autor: Leszek

Finnmark - olbrzymi płaskowyż na północym skrawku Norwegii, daleko za kołem polarnym.
Jak co roku - początek marca.
Jest minus 30, czwarta nad ranem, środek białej pustki i cisza tak zupełna, że dokładnie słyszysz wszystkie swoje myśli.
Nad sobą masz całkiem prawdziwą - jak z obrazka - zorzę polarną i jeszcze księżyc w pełni na dodatek.

Stoisz i czekasz ... gdzieś na końcu świata pojawia się nierealny ognik ... migocze, znika, pojawia się znowu, tańczy na horyzoncie... potem zbliża się do ciebie ...
słyszysz skowyt psów, cichy okrzyk i z ciemności wyłania się 14 zalodzonych czarnych diabełków a za nimi facet na sankach, który przejechał właśnie kolejne 100 km ...
czytaj dalej  prawy

dustin
fot: Andrzej Czaja

Polski akcent w Środkowej Krainie Zadunajskiej
4 listopad 2005, piątek
Autor: Miśka

W weekend, 29-30 października br., reprezentacja biało-czerwonych w składzie: Agnieszka Orzechowska z Ch.PL, Mł.Ch.PL SHAPALI de Ciukci, Andrzej Czaja z Mł.Ch.PL DUSTINEM Sądeckie Pieszczochy oraz pisząca te słowa z IntCh,Ch.PL,Mł.Ch.PL Snowy Grove's BLISSFUL BROWNIE tym razem postanowiła udać się zza południową granicę aby zmierzyć się z węgierskimi przedstawicielami rasy Siberian Husky. Dwudniowa Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Tata to połączenie dwóch niezależnych imprez, dwóch wystaw z prawem przyznawania CACIB w tym samym miejscu.
A miejsce sprawdziło się idealnie - przyzwoitej wielkości ringi wkomponowane w zadbany, parkowo-leśny kompleks. Pogoda sprzyjająca dla psów północy, nieco mniej łaskawa dla wystawców, jednym słowem słoneczna jesienno-zimowa aura. Nasza pięciogodzinna podróż z Krakowa do Tata, miejscowości oddalonej o ok.20 km od północnej granicy Węgier odbyła się bez przeszkód, bez kolejek
na granicach i bez większych niespodzianek.

Na Węgrzech sędziowanie zaczyna się wcześniej niż w Polsce.
czytaj dalej  prawy

Poradnik początkującego maszera
4 listopad 2005, piątek
Autor: Etherlord

Do napisania tego poradnika skłoniła mnie coraz większa ilość pytań o to,
czy, kiedy i co najważniejsze: JAK trenować ze swoim zaprzęgowcem?.

Najpierw zaś muszę odpowiedzieć na podstawowe pytanie, a mianowicie:
„Czy zaprzęgowiec musi biegać w zaprzęgu/ ciągnąć rower?”
Najważniejsze jest to, żeby pies miał dużo ruchu ( Dużo, czyli ile? Dorosły zaprzęgowiec potrzebuje przynajmniej 5-6 km biegu dziennie). I nie jest ważne, czy będzie biegał w zaprzęgu, przy rowerze, czy biegał ze swoim panem. Co do jednego nie ma się co spierać- jeśli jest możliwość, żeby Twój pies mógł biegać w zaprzęgu, to powinien to robić.

Jak już pisałem, jest wiele dyscyplin, które może trenować Twój pies, krótko opiszę niektóre z nich:

- Psi zaprzęg- ‘Podstawowa’ dyscyplina...
Czyli psy (od dwóch do ok. 12) ciągnące wózek (kiedy nie ma śniegu- tak zwane wyścigi dryland),
lub sanie- kiedy jest śnieg.


czytaj dalej  prawy
| SPORT | ZAWODY | TRENINGI | HODOWLA | WYSTAWY | ŻYWIENIE | PRACA | DOGO - SOCJOTERAPIA |