program
PROGRAM PROFILAKTYKI  SPOŁECZNEJ RESOCJALIZACJI  I REWALIDACJI Z UDZIAŁEM ZWIERZĄT I SPOŁECZNOŚCI NIEFORMALNYCH

GRUPY WSPARCIA | ZOOTERAPIA | FORUM INTERNETOWE | WYCHOWANIE | SPORT | REKREACJA | PRACA


PROGRAMY

pomoc









NAPISZ
 DO NAS

email

___________















FORUM
spotkania
GRUPY WSPARCIA






FORUM
sport
PSIA
WIOSKA






UCZYMY SIĘ

szkolenia












































































































HOME 
home
Jak to wygląda
w praktyce


Kilka gorzkich słów na początek.
Gdy przeciętny polski przechodzień spotka na ulicy rodziców z dzieckiem z Zespołem Downa myśli: "cóż za tragedia". Gdy ma do czynienia z dziećmi z Rodziny Zastępczej mówi o nich "te cudze" ...
I jeszcze coś o wiele gorszego - boi się tych dzieci, tych chorób i
...
... i gdzieś tam głęboko w mózgu tkwi w nim przekonanie, że to widocznie jakaś kara dla tych ludzi, jakieś zadane im przez siłę wyższą doświadczenie, lub w przypadku tzw. sierot - dziwny stan rzeczy kierowany prawdopodobnie chęcią zysku. Podobnie reagują ludzie na ADHD czy widoczną niesprawność ruchową, choroby psychiczne etc.

Bo tak jesteśmy skonstruowani, że we wszystkim doszukujemy się łapczywie jakiegoś sensu, jakiegoś wymiaru.
A natura jest w gruncie rzeczy obojętna. Jesteśmy dla niej bez znaczenia.

Za traktowaniem choroby jak kary lub za doszukiwaniem sie złych, lub niezrozumiałych intencji idzie bardzo wiele bardzo złych rzeczy. Taką rodzinę otacza niewidzialna bariera. Troska, chęć pomocy, oficjalny uśmiech to często tylko pozory za którymi czai się lęk, wstręt, odrzucenie a w najlepszym razie po prostu komunikat: "jesteście inni".

I tak jest od samego początku.

W najgorszym razie po usłyszeniu diagnozy lub przy pojawieniu się poważnych problemów zostajecie samotni, zszokowani, bezradni i z poczuciem winy za to co się stało.
W najlepszym - dostajecie adres fundacji, O.W.I. (ośrodka wczesnej interwencji), stowarzyszenia rodziców etc.

I od razu wiadomo, że będziecie od teraz żyć w społecznym "gettcie". I od razu też czujecie się pokrzywdzeni. A człowiek pokrzywdzony domagał się będzie zadośćuczynienia. Naprawienia krzywdy. Specjalnego traktowania. Pomocy i stałej opieki.
I to już właściwie koniec szans na normalne życie. Już jesteście w "gettcie". Swoim własnym!
Trzeba niesamowitej siły i determinacji, żeby przełamać ten schemat. Niektórym się udaje. Głównie matkom. To one zakładają kluby, stowarzyszenia, walczą o integrację. Właśnie - walczą!
I cena jaką płacą za tę walkę jest straszna. Po kilku latach to już nie są normalne, ciepłe kobiety. To wojowniczki. Twarde. Bezwzględne w dążeniu do celu. Często samotne.

A my chcemy, żeby było normalnie. A normalne dla człowieka jest życie w społeczności. Swojej, własnej, bezpiecznej ale bliskiej, przyjaznej i połączonej wieloma więzami z całym społecznym otoczeniem.

Żeby powstała zdrowa społeczność potrzeba kilku elementów. My skupiamy się akurat na dwóch - na wzajemnej komunikacji i na wspólnej pasji. Komunikacja to wspólne życie, imprezy, rozmowy, spotkania, wycieczki.

les3

Także wspólna modlitwa i zadania.

les2

Gdy trzeba - wzajemna pomoc i wsparcie.
Gdy trzeba - nauka tego jak radzić sobie w życiu społecznym - w świecie po prostu. Także wtedy gdy mamy np. dziecko opóźnione w rozwoju, także wtedy gdy dziecko ma cukrzycę albo my nadwagę.
Także spotkania i rozmowy internetowe. To bardzo ważny element.
To co nas integruje to wspólna pasja - nasze zwierzaki - właśnie pasja, a nie wspólne nieszczęście.

finnmark

Gdy człowiek czuje oparcie w swojej społeczności - jest bezpieczny. Bezpieczny emocjonalnie, fizycznie, także materialnie. To szalenie subiektywne ale realne. I już nie musi być wojownikiem. Może żyć normalnie. Zdrowo. I zupełnie nie potrzebuje powoływać się na słowo  "integracja" - ono nie jest mu już do niczego potrzebne.

zaprzeg1


A jak to wygląda u nas?

Rózne są nasze losy i w różnych punktach życia się spotykamy.
Nie miejsce tu na opisywanie wszystkich działań ze zwierzętami jakie wykonujemy.
Ale z pewnością tam gdzie to możliwe warto zacząć już bardzo wcześnie.

bezpiecznie

Czy jest to bezpieczne?
Tak, pod warunkiem, że ze zwierzęciem pracuje wykwalifikowany i odpowiedzialny terapeuta lub wychowawca. Także wtedy, gdy sami bardzo dobrze znamy własne zwierzę i potrafimy nad nim panować.
Podkreślamy, że kluczem do efektywnej i bezpiecznej pracy ze zwierzęciem są kwalifikacje człowieka a nie certyfikat konkretnego psa czy konia. To człowiek dobiera i szkoli swojego czworonożnego partnera i człowiek za niego odpowiada.
opowiesc


A wymagania stawiane naszym zwierzętom są czasem naprawdę duże.


ambona


Może to być zarówno bardzo "techniczna" praca przy wykonywaniu ćwiczeń rehabilitacyjnych jak i zajęcia w których np. pies pomaga w przezwyciężaniu lęku czy niepewności lub też, gdy uczymy dzieci odpowiedniego zachowania w obecności zwierzaków.


asia


A wbrew pozorom nawet uczestnictwo w treningach czy wyścigach psich zaprzegów może być w pełni bezpieczne i dostępne nie tylko dla tych, którzy potrafią sprawnie się poruszać.


zprzeg2


A zawsze jest to wielka frajda. Jazdę na wózkach czy saniach z psami, jazdę konną lub pływanie dzieciaki po prostu uwielbiają.


zaprzeg



basen


A czasem po prostu chodzi o zwykłe przytulanie ;-)


kotek


Podsumujmy:

PROGRAM to połączenie kilku zintegrowanych elementów.

1. Pomoc i wsparcie - wtedy, gdy tego potrzebujemy. Temu służą np. internetowe grupy wsparcia prowadzone przez doświadczonych moderatorów. Tu jeszcze zwierzęta nie są potrzebne.  

prawy

2. Terapia i praca wychowawcza z udziałem zwierząt.
Możliwości jest tu wiele. Od pracy rehabilitacyjnej po zajęcia mające na celu rekonwalescencję w zespole stresu pourazowego. Od zajęć typowo edukacyjnych pokazujących Twojemu dziecku jak postępować ze zwierzęciem do zajęć rekreacyjnych czy sportowych.
prawy
3. Udział w forach internetowych.

4. Programy tematyczne

______________________________
Wszystkie wyżej wymienione elementy występują łącznie. Wszystkie dotyczą pracy z całą rodziną lub z całym środowiskiem społecznym. Wszystkie mają na celu stworzenie społeczności, która pozwoli Ci żyć normalnie i zdrowo. Bez izolacji ale i bez sztucznej, pokazowej tzw. "integracji".

GRUPY WSPARCIA | ZOOTERAPIA | FORUM INTERNETOWE | WYCHOWANIE | SPORT | REKREACJA | PRACA