Zapraszamy Państwa do udziału w programie edukacyjnym
Dziecko z zaburzoną regulacją i dziecko po traumie w środowisku*
Programem objęte są instytucje i placówki, które w swojej pracy skoncentrowały się na dzieciach i młodzieży. Program jest KIERUNKOWY, a więc adekwatnie dostosowany do potrzeb poszczególnych odbiorców. Aktualnie prowadzimy szkolenia dla:
1. Placówek i organizacji sportowych – trenerzy, instruktorzy, animatorzy i inni.
2. Placówek opiekuńczo-wychowawczych i pokrewnych (MOS, MOW, OSW, Ogniska, świetlice, rodziny zastępcze itp.) - wychowawcy, opiekunowie, personel psychologiczno-pedagogiczny, instruktorzy, terapeuci i inni specjaliści.
3. Instytucji Pomocy Społecznej – pracownicy socjalni, asystenci rodziny, koordynatorzy rodzin zastępczych, psycholodzy, pedagodzy, terapeuci i inni specjaliści.
4. Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych – psycholodzy, pedagodzy, lekarze i inni specjaliści, członkowie Zespołów Orzekających.
5. Ośrodków Adopcyjno-Opiekuńczych – psycholodzy, pedagodzy, edukatorzy i inni specjaliści.
6. Innych instytucji – po uzgodnieniu.
Zawartość merytoryczna aktualnego (2023) Programu:
A – Podstawy
1. Autoregulacja – klucz do rozumienia dynamiki rozwoju i funkcjonalności układu nerwowego.
2. Przywiązanie jako fundament regulacji.
3. Dynamika autoregulacji w osi pobudzenie/”zamrożenie”. Dysocjacja podstawowym mechanizmem obronnym dziecka w sytuacji traumatycznej.
4. Biomedyczne i psychologiczne następstwa traumy.
- Fizjologia, percepcja i motoryka.
- Emocje
- Pamięć i świadomość.
- Tożsamość i relacje.
B – Pomoc dziecku, „prowadzenie dziecka” w codziennej praktyce
1. Standardy pracy, koordynacja oddziaływań, zajęcia i ćwiczenia - kluczowe zalecenia.
2. Metody i techniki pracy (w poszczególnych placówkach, ośrodkach, środowiskach)
C - Z pozycji specjalisty/opiekuna
1. Co się dzieje w naszym organizmie? Somatyczny i emocjonalny „odbiór” pracy/relacji z dzieckiem u opiekuna i specjalisty.
2. Profilaktyka stresu zawodowego.
* Program uwzględnia zagadnienia niezbędne w pracy z dziećmi i rodzinami, których dotknęły tak medyczne, jak i psychologiczne skutki epidemii COVID-19, a od kwietnia b.r. także kompleks oddziaływań wobec traumy wojennej i zagrożeń związanych z tzw. wtórną traumatyzacją.
Informacje techniczne i organizacyjne
Warsztaty edukacyjne odbywają się w małych grupach (ok 12 osób) i są organizowane cyklicznie w Warszawie (po ew. uzgodnieniu w innych miejscowościach).
W wersji podstawowej:
Trwają 4 godziny. Organizowane są w piątki lub soboty. Koszt uczestnictwa to 400 zł. Wszyscy uczestnicy otrzymują certyfikat (udziału w warsztatach) oraz materiały dydaktyczne.
W wersji specjalistycznej:
Trwają 8 godzin w cyklach jedno, lub dwudniowych (2x8 h). Organizowane są w weekendy (lub od piątku). Koszt uczestnictwa to 600 zł. za cykl jednodniowy, lub 900zł. za (cały) dwudniowy. Dla uczestników dotychczasowych szkoleń/warsztatów/konferencji, organizowanych przez NSLT w okresie ostatnich 11 lat, obowiązuje zniżka 30%.
Zakres merytoryczny obu cykli jest podobny. Cykl dwudniowy zawiera natomiast dużą liczbę ćwiczeń i pokazów praktycznych, ma charakter zdecydowanie interakcyjny z rozbudowaną częścią „B” i „C”.
Wszyscy uczestnicy otrzymują certyfikat (udziału w specjalistycznym szkoleniu) i materiały edukacyjne.
Warsztaty odbywają się w salach szkoleniowych przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie (przy nietypowej liczbie uczestników ew. w innej lokalizacji).
Na miejscu hotel/zaplecze gastronomiczne o bardzo umiarkowanych cenach.
Zgłoszenia:
Zgłoszenie uczestnictwa dokonujemy pocztą elektroniczną (na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. ) - zobacz też zakładka KONTAKT